מהו היתר שימוש חורג?

במסגרת ההסדר של חוק תכנון ובנייה בישראל קיים מושג של שימוש חורג. מה זה בעצם שימוש חורג? מדובר בשימוש אשר חורג מהשימוש בקרקע או בבניין, כאשר מדובר במטרה שונה מההגדרה אשר הוגדרה בתוכנית בניין עיר. למעשה הגוף שרשאי לאשר את השימוש החורג זוהי הוועדה המקומית לתכנון ובנייה.

מהו שימוש חורג מתוכנית בניין עיר?

ניקח לדוגמא אזור שמוגדר בתוכנית בניין עיר כשטח שהו למעשה אזור חקלאי. אם בעל הקרקע מעוניין להקים במקום אזור מסחר. השימוש החורג מתוכנית בניין העיר יוכל להתקיים בשני מצבים.

  1. אם קיימת תוכנית בניין עיר ובעל הנכס מבקש כי יתירו את השימוש במבנה שעל פי תוכנית בניין עיר הדבר לא יוכל להתקיים באותו מקום.
  2. אם כבר שינו את תוכנית בניין העיר באזור מסוים ובמקרה הזה הפך מבנה שהיה חוקי למבנה בלתי חוקי, הרי שהוועדה המקומית לתכנון ובנייה תהיה רשאית להמליץ על תקופה אשר בה עדיין יהיה אפשרי לעשות שימוש בקרקעות או בבניינים.

שימוש חורג מהיתר – מה זה?

שימוש חורג מהיתר זהו שימוש במבנה באופן שתואם את ההוראות של תוכנית בניין עיר. כמו לדוגמא – דירת מגורים שנמצאת באזור אשר מוגדר למגורים אך בעל הדירה מבקש לעשות שימוש בדירה לצורך משרד, קראו בהרחבה על הנושא.

שימוש חורג – מה משך הזמן שהדבר יכול להתקיים?

חשוב לדעת כי כאשר מתקבל אישור לשימוש חורג, הרי שבמקרים רבים ההיתר יינתן למשך תקופה מוגדרת מראש. חשוב להיות מודעים להגבלה הזו ולהיות כפופים לה על מנת למנוע עוגמת נפש מיותרת.

בכל זאת ישנם מקרים אשר בהם ההיתר לשימוש חורג יהיה ללא הגבלת זמן.

בנושאים הללו של שימוש חורג במבנה, כדאי תמיד לברר ולבדוק לפני שחותמים על חוזה רכישה כדי לוודא כי השימוש החורג יותר.

למידע נוסף בנושא כנסו ללינק https://www.lb-arc.co.il/permit-for-exceptional-usage/

Updated: מאי 17, 2020 — 7:04 pm

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Clearbox © 2016