מהן משאבות מים ומהו תפקידן?

בכל בניין יש משאבות מים שנמצאות בחדר משאבות מיוחד. מרבית הדיירים לא מודעים אליו, ולמעשה אין גם סיבה שיהיו מודעים אליו מאחר ורק אנשי מקצוע אמורים לטפל בו. אך החשיבות של חדר משאבות מים היא גדולה שכן היא זו שמאפשרת את כל הנושא של תפעול צנרת המים בבניין.

משאבות מים נדרשות בשביל שיהיה ניתן לשאוב מים מן מאגרי המים כך שבמידה וחסרים מים המשאבות מתחילות לעבוד. זה קורה למשל כשאין לחץ מים, ואז המים לא עולים בצנרת לקומות הגבוהות. במצב כזה המשאבות מתחילות לעבוד לשאוב מים ולהגביר את הלחץ בברזים. יותר מקובל להתקין משאבות מים בבניינים גבוהים שם תיתכן בעיה של לחץ מים בקומות הגבוהות מאשר בבניינים נמוכים, שם, בדרך כלל,  אין בעיה, של הפעלת לחץ מים.

אם כך, ברור כי תחזוקה של חדרי משאבות מים היא חשובה מאין כמוה – ובאחריות  ועד הבית לדאוג שזה אכן מתבצע.

התקנת משאבות מים ובפרט התקנת חדרי משאבות צריכה להתבצע אך ורק על ידי גורמים מקצועיים מוסמכים שמכירים את הנושא היטב. התכנון יתבצע בעת בניית הבניין, שכן לאחר מכן יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי להוסיף משאבות מים ולחבר אותן לצנרת.

לאחר בניית החדר והתקנת המשאבות יש לוודא שהמשאבות עוברות בדיקות אחת לחודש על מנת לוודא שהמשאבות תקינות, כך ביום בו אין לחץ מים, דבר שיכול להתרחש בכל עת במקרה של תקלה, הם לא ימצאו את עצמם חסרי אונים.

הבדיקה בחדר משאבות בוחנת את עבודת המשאבות לעומק, האם הן נקיות, הם הן מפעילות מספיק לחץ, האם הן נוזלות, יש לבחור האם הן מרעישות, וכמובן את החיבורים השונים של המשאבות.

מלבד המשאבות יש לבחון גם את לוח הבקרה שלהן, לוודא שהוא תקין וכל המצופים שנמצאים במאגרים השונים עובדים כמו שצריך. את הבדיקות צריכים לבצע אנשי מקצוע, רצוי שיעשו אותן האנשים שבנו את חדר המשאבות ובאחריות שלהן הפעלתן.

יש לציין, חדר משאבות הוא חדר גדול עם מגוון משאבות וכלים אחרים, לכן רק אנשי מקצוע צריכים להיכנס לשם ואסור לתת לדיירים להיכנס לחדר ללא סיבה. זו הסיבה שרק חברים בוועד הבית צריך להיות אישור להיכנס לחדר זה.

כמו שציינו את הבדיקות יש לבצע פעם בחודש, למרות שיש בניינים שנוטים לעשות בדיקת משאבות אחת לחודשיים שלוש. בסוף כל בדיקה יש לבקש דו"ח מפורט מה בוצע, ומה התוצאות של כך. יש לשמור תיעוד של הדוח על מנת שיהיה ניתן לעקוב אחר כל השינויים של מצב המשאבות לאורך זמן.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם