על תחום רשלנות רפואית בישראל

רשלנות רפואית בישראל

בשנים האחרונות אנחנו יכולים לראות עלייה ניכרת במספר התביעות שמוגשות כנגד רופאים ומרכזים רפואיים, בגין רשלנות רפואית. תופעה זו לא הייתה מוכרת בישראל עד שנות התשעים, אז חוקק חוק זכויות החולה ויחד עם זאת גם עלתה המודעות לנושא.

מה צריך לדעת על רשלנות רפואית בישראל?

לפני שנכנסים מעט לעובי הקורה, צריך לומר שעומדת לרשות כל מטופל ומטופלת, הזכות להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית כנגד רופאים, צוותים רפואיים, צוותי עזר, מרכזים רפואיים או גורמים אחרים שאחראים, בעיניהם, לטיפול רשלני ולנזק שנגרם להם. מידע על רשלנות רפואית ותביעות בנושא אפשר למצוא באתר של אלמוג שפירא. פה נעצור לציין כי כדי להגיש תביעות כאלה, יש לפנות אל עורכי דין שמתמחים בתחום.

מה אומר החוק?

כאמור, בשנת 1996 חוקק חוק זכויות החולה, שמטרתו לקבוע, בין היתר, את הזכויות של כל אדם שמגיע לטיפול רפואי, להגן על כבודו, פרטיותו, ולקבוע גבולות ברורים בתוך הטיפול וכן חובות שחלים על הצוות הרפואי.

ביחד עם החוק, החלו באותם שנים לפעול קליניקות שונות אשר תמכו במטופלים אשר חשו שהטיפול שהם עברו היה רשלני וגרם להם נזק. כמו כן, עלתה המודעות התקשורתית בנושא, ועל כן יותר אנשים נחשפו לאפשרות להגיש תביעות כנגד רופאים ומרכזים רפואיים.

על פי ההגדרה בישראל, הרי שבשביל להגיש תביעת רשלנות רפואית יש להוכיח שני דברים. ראשית שהטיפול היה אכן רשלני, כלומר, הוא לא עמד ברף הסביר של טיפול, זאת על פי דעת מומחים, שנית, יש להוכיח שעקב כך, נגרם למטופל נזק. זה יכול להיות נזק פיזי, נזק נפשי, וכן זה יכול להיות נזק זמני או קבוע. צריך לציין עוד, יש קביעה ברורה מתי ותוך כמה זמן ניתן להגיש תביעה כזו (המחוקק הסכים שיש להתייחס לתביעות כאלה שנים קדימה, מתוך הנחה שהנזק איננו בהכרח מופיע עם סיום הטיפול, מה עוד שבמקרה של קטינים, הוא יכול להיות משמעותי גם כשיגדלו, ועל כן יש לאפשר להם להגיש תביעה בעתיד).

על מנת להגיש תביעה בנושא, יש להציג את כל המסמכים וההוכחות הנדרשות שאכן היה זה טיפול רשלני במודע והוא אכן גרם נזק למטופל.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם