מתח גבוה

המונח מתח גבוה, הוא אחד המונחים המוכרים והחשובים ביותר בעולם החשמל. מדובר על מושג שמתייחס לסוג מערכת החשמל בה משתמשים לצורך הפעלת ציוד ומכשירים חשמליים. על פי רוב, מרבית המערכות שמשתמשות במתח גבוה, הן מערכות תעשייתיות, כלומר, מערכות מפעלים ועסקים שצריכים להפעיל מגוון רחב של מכשירים וציוד, ומתח נמוך יכול שלא להספיק.

בשביל להבין את ההבדל, הרי שמתח ביתי הוא 220 וואל, למרות שלמעשה מתח נמוך מוגדר עד 1000 וואט. לעומת זאת, מתח גבוה, הוא מעל 1000 וואט. מי שמכיר את מערכות החשמל ומבין כיצד הן עובדות יודע, שמול הוואט יש אמפר, ואז עושים חישוב איזה מתח חשמלי מותקן במבנה, מה גובה האמפר, וכך אפשר לדעת מה צריכת החשמל באותה שעה.

מתח גבוה

לכן, מן הסתם, ככל שיש יותר וואט כך ניתן להפעיל יותר מכשירים בבת אחת, ומכשירים בעלי עוצמת חשמל גבוהה יותר. לכן במפעלים ומקומות אחרים בהם מתבצע תהליך ייצור שמחייב שימוש במכשירים שונים, קיימת מערכת חשמל עם מתח גבוה, מאחר ובצורה כזו ניתן להפעיל את המכשירים מבלי לגרום נזק למערכת, מבלי לגרום נזק למבנה. במידה ואנחנו נפעיל הרבה מכשירים על מערכת עם מתח נמוך, בשלב מסוים יווצר קצר, והמערכת תפסיק לפעול.

על מנת להתקין מתח גבוה יש להזמין חשמלאי שיכול לבצע זאת. בעיקרון, קיים דירוג של חשמלאים על פי סוג ההכשרה וזמן הניסיון שעומד לרשותם. לא כל חשמלאי יכול להתקין ולטפל במערכת מתח גבוה רק חשמלאים בעלי הכשרה מתאימה וניסיון בתחום. לכן, אם אנחנו רוצים להקים מערכת חשמל בעסק, אנחנו צריכים להחליט איזה חשמלאי להזמין על פי סוג המערכת שאנחנו מבקשים להתקין. הדירוג בין החשמלאים נקבע על פי סוג המתח עליו הם אמורים לעבוד.

צריך לציין נקודה נוספת, לכאורה זה נשמע הגיוני יותר להתקין מערכת חשמל במתח גבוה מאחר וכך אנחנו חוסכים בעיות, אך למעשה מבחינה כלכלית זה לא משתלם, שכן אנחנו נשלם הרבה יותר, הן עלן ההתקנה והן על צריכת החשמל בגין שימוש במערכת עם מתח גבוה, מאחר ואנחנו נפעיל הרבה יותר מכשירים.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם