בטיחות אש

בטחות אש

נושא הבטיחות מפני אש מאתגר מנהלים רבים במגזר העסקי, היצרני, המוסדי ואף הפרטי. הסיכון משריפות הינו הסיכון הגדול ביותר ואפשר להיפגע מהאש או מהעשן החונק הנלווה אליה. מדובר על מקומות סגורים כמו: מפעלים, אולמות ייצור, מקלטים, מעבדות, מגדלי מגורים ועוד. יש צורך להיערך במספר מישורים. המישור הראשון הוא בתודעה ובהסברה, השני ביצירת אמצעים להגנה והתרעה מפני שריפות והשלישי הוא ביצירת אמצעי כיבוי שנועדו להיכנס לפעולה במקרים בהם השריפה מתלקחת.

מערכות לכיבוי אש

בנושא ההסברה והתודעה לגבי בטיחות אש הכוונה היא ברורה. יש צורך להסביר כל העת ולהנחות את המנהלים בדרגים הבכירים והזוטרים יותר. הם חייבים לוודא סביבת עבודה נקייה כולל סילוק גורמים שעלולים ללבות אש.  פעילות בטוחה תמנע סיכונים לפריצת אש ועוד. לצד כל אלו יש להתקין מערכות מיוחדות לכיבוי אש, גלאי עשן, ספרינקלרים הפועלים אוטומטית מיד אם גילוי עשן או התפרצות להבות. יש אמצעים אחרים כמו: מטפי כיבוי, זרנוקי מים שחייבים להיות בקרבת מקום ועוד.

פינוי עשן ממקומות סגורים

הטיפול בשריפות הינו באחריות של לוחמי האש אבל היחלצות מקומית של בעלי העסק ועובדיו יכולה למנוע התפרצות אש גדולה שעלולה לצאת משליטה. ברגע שמכבים אש קטנה במשרד באמצעות מטף קיים אזי היא לא תתפשט ותקשה על לוחמי האש בכיבויה. התקנת מפוחים ומאווררים המסוגלים למשוך עשן שריפה אל מחוץ למבנה תקל מאוד על זיהוי מוקדי האש והטיפול בהם. במקרים רבים, קיימות הוראות בטיחות אש שמגיעות מרשות כיבוי האש ועמידה בהם היא תנאי לקבלת רישיון עסק.

ליווי מקצועי

נושא בטיחות אש הינו מורכב מאוד ומשום כך, יש צורך לקבל סיוע והדרכה ממומחים לנושא. היערכות מתאימה יכולה לסייע מאוד למניעת נזקי אש שהינם חמורים מאוד, ובנוסף, תעניק שקט נפשי לדיירי המבנה. הליווי כולל ייעוץ בהתקנת מערכות ספרינקלרים ואמצעים אחרים. יש צורך להחליט על סוגי המערכות וצורת ההתראה כולל מערכות חיוג טלפוניות לבעלים/כיבוי אש/ משטרה ועוד. יש צורך לבחור סוגי וגודלי מטפים. יש לכתוב הוראות בטיחות אש ולהניחם במקום בולט ועוד. לכל מבנה ולקוח יש צורך בהתייחסות אחרת המתאימה לאופיו ולצרכיו.  

 

בנוסף מאמר זה יוכל לעניין אותך

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם