כל מה שחשוב לדעת על רישיון עסק

על פי החוק בארץ, עסקים במגוון רחב מאוד של תחומים חייבים לקבל רישיון עסק על-מנת לפעול כחוק. הבקשה לקבלת רישיון זה מוגשת למחלקת רישוי עסקים ברשות המקומית שבשטחה אמור העסק לפעול (או כבר פועל, כשמדובר על בקשה לחידוש הרישיון) – והיא נבחנת על-ידי מספר גורמי רישוי.

מיהם הגורמים שבוחנים בקשות לקבלת רישיון עסק?

לכל עסק ישנם גורמי רישוי אחרים שבוחנים את הבקשה לקבלת רישיון העסק, וזאת בהתאם למאפיינים הספציפיים של פעילותו. בין גורמי הרישוי: משרד הבריאות (למשל למסעדות, מפעלים שמייצרים מזון, בתי מלון, בתי אבות, פארקי מים, בריכות שחייה, אולמות אירועים ועוד), המשרד להגנת הסביבה (למשל עבור חניונים, מכוני רחיצת כלי רכב, מוסכים, חברות הדברה, חברות הובלת בעלי חיים ובתי מטבחיים), משטרת ישראל, הרשות הארצית לכבאות והצלה, משרד העבודה (שתפקידו הוא לוודא כי סביבת העבודה בעסק בטוחה), משרד החקלאות ועוד.

רק אם כל גורמי הרישוי הרלוונטיים עבור העסק מאשרים את הבקשה, תנפיק הרשות המקומית רישיון עסק. חשוב לציין כי בחלק מהמקרים בנוסף לרישיון העסק נדרש גם רישיון יצרן מטעם משרד הבריאות.

אילו מסמכים יש לצרף לבקשה לקבלת רישיון העסק?

אל הבקשה לקבלת רישיון עסק יש לצרף אישור על תשלום האגרה וכן תוכניות מפורטות של העסק. ביניהן: תרשים סביבה בקנה מידה של 1 ל-1250, מפה מצבית בקנה מידה של 1 ל-250 ועוד. עוד מסמך שחובה לצרף לבקשה הוא חוזה בעלות או שכירות שמעיד על החזקת הנכס כחוק.

לכמה זמן ניתן רישיון העסק?

מחלקת רישוי עסקים ברשות המקומית רשאית להנפיק מספר סוגי היתרים: אופציה אחת היא היתר זמני, לפרק זמן מוגבל, וזאת במקרה שהתגלו ליקויים אולם ניתן להתחיל להפעיל את העסק (בתנאי שעד לתום פרק הזמן הנ"ל יתוקנו כל הליקויים). אופציה שנייה היא רישיון קבוע, כשפרק הזמן מוגדר בהתאם לסוג העסק – לעתים יש לחדש את הרישיון אחת לשנה, במקרים אחרים תוקף הרישיון הוא ל-3 שנים, 5 שנים ואף יותר, כשבכל מקרה חשוב לעמוד בכל תנאי הרישיון שכן אחרת הוא עלול להישלל.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

צרכנות
daniel

סוגי ארונות הזזה

היום ניתן למצוא בשוק לא מעט סוגי ארונות הזזה (ראו באתר ולדי ארונות), אשר יכולים לסייע במציאת פתרונות אחסון נוחים ופונקציונליים. חשוב להבין כי לכל

קרא עוד »
חברת הדברה
אנשי מקצוע
daniel

איך לבחור חברת הדברה לבית

כדי לבחור את חברה ההדברה הטובה ביותר באזור מגוריכם, ישנם כמה אפשרויות העומדות בפניכם. על כך ועוד, נביא במאמר זה ונספר לכם כיצד תוכלו לגרום

קרא עוד »