מהי התחדשות עירונית

לא פעם אנחנו שומעים את הביטוי התחדשות עירונית בחדשות וכן בתוכניות כלכלה או נדל"ן שונות, ולא תמיד ברור מה הביטוי הזה אומר, מה הוא מלמד. האם מדובר על שינוי קונספטואלי, האם מדובר על בנייה חדשה, האם מדובר על יצירת שכונות חדשות, מה זה בעצם אומר התחדשות עירונית וכיצד היא באה לידי ביטוי?

הרעיון של התחדשות עירונית הוא מאוד פשוט. מדובר בחידוש שוכנה ישנה. שכונה שהמבנים בה הם בני עשרות שנים, סביר להניח שמדובר בשכונה שיושבת על קרקע יקרה מצד אחד אך מצד שני המבנים ישנים, התשתיות כבר אינן כפי שהיו בעבר, הדירות יחסית קטנות, בוודאי ביחס למה שנהוג לבנות היום, והשכונה עצמה כבר איננה נראית מושכת כפי שהיא היתה בעבר.

התחדשות עירונית

החידוש מתבצע במספר אופנים. ראשית, אפשר לבצע אותו על בסיס פינוי בינוי. כלומר, פינוי של הדיירים מהמבנה, הריסתו ובנייה של בניין מחודש על חורבות הבניין הישן, כשהדיירים מקבלים נכסים בבניין החדש לצד דיירים חדשים שנכנסים אל שאר הדירות אשר נבנות במבנה החדש. על פי רוב, מדובר על פינוי של מבני רכבות, כאלה אשר היה נהוג לבנות לפני חמישים ושישים שנה (בנייה בסגנון הקומוניסטי אשר נועדו להכיל את העולים אשר עלו ארצה באותה תקופה), ובמקומם נבנים בנייני רבי קומות.

שנית, אנחנו מכירים התחדשות עירונית על בסיס תמ"א 38. כלומר, שיפור פני המראה של מבנה ישן, הוספת קומות, הרחבתו, הוספת מעלית, הרחבת שטח הדירות וחיזוק המבנה מפני רעידות אדמה. מדובר על תהליך יותר פשוט, שכן אין צורך לפנות את הדיירים מהמבנה, אך מצד שני, זה תהליך שמשנה את שגרת החיים ויכול להשפיע על הדיירים שמתגוררים בו למשך זמן מה עד לסיום התהליך.

לעוד מידע על התחדשות עירונית, לחצו כאן…

צריך לומר שהרבה פעמים התחדשות עירונית מלווה גם באלמנטים נוספים, דוגמא שיפור פני השכונה, בניית גינות ציבוריות, שיפוץ המדרכות ואלמנטים אחרים. המטרה היא לשנות את החזות של השכונה מחד, ומאידך לשפר את איכות החיים של תושבי השכונה. מן הסתם, כל שינוי ושיפור מעלה באופן ניכר את ערך הנכסים בשכונה.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם