מה זה מכונות דפוס טמפון ומה מיוחד בהם?

עולם ההדפסות ראה במהלך השנים שיטות שונות ומגוונות להדפסות. בעוד מרבית האנשים מכירים  הדפסות קונבנציונליות יותר, קיימת שיטה פופלארית ואיכותית, שאף על פי שתהליך ההדפסה שלה לוקח יותר זמן מאשר שיטות ישירות אחרות, התוצאה הסופית אותה היא מספקת היא לא פחות ממושלמת.

דפוס טמפון

 

הכירו את מכונות דפוס טמפון. בדיקה קצרה בהיסטוריה של השיטה תגלה לכם שאף על פי שמכונת הטמפוגרפיה ידועה גם בשמה הנוסף כמכונת דפוס טמפון, אין כל אסמכתא רשמית העומדת מאחורי השם הזה. לא כל כך ברור מהיכן הגיע השם לתיאור הטכנולוגיה, ומומחים בתחום מעריכים כי הסיבה לכך נעוצה בעובדה כי מדובר בתרגום שגוי מאנגלית של המילה פד. כך או כך, ואף על פי שהשם כבר נטמע והפך להיות שם מוכר בתעשייה, מכונות דפוס טמפון הן מכונות שמספקות רמת גימור גבוהה להדפסות.

 

השינויים שחלו בענף ההדפסות ועם התפתחות הטכנולוגיה לא פסחו גם על שיטה זו. אם בעבר טמפוגרפיה היתה ידועה בזכות ״השיטה הפתוחה״ והישנה, בשנים האחרונות אנחנו מתוודעים לשיטה נוספת שנקראת השיטה הסגורה.

 

השיטה הישנה והפתוחה

בשיטה זו הדמות שאותה רוצים להדפיס נצרבת על גלופה. ברגע שהגלופה מעוגנת למכונה, היא מוצפת בדיו. מגב מיוחד וייעודי מנגב את הדיו ומשאיר אותו אך ורק באזור השקוע. כרית ההעברה הממוקמת מעל אותו אזור שקוע נכנסת לעבודה ובלחיצה היא שואבת (כביכול) את הדיו ואז מורמת חזרה. לאחר שהכרית מורמת מהגלופה, היא מעבירה את הדמות למוצר המודפס. במשך כל הזמן הזה עובר הדיו תהליכים פיזיקליים כאשר החלק הממיס הקיים בו מתנדף והופך אותו לדביק ומוכן להדפסה.

 

השיטה החדשה והסגורה

 

השינוי היחיד והמשמעותי הקיים בין שתי השיטות, הוא שהדיו אינו חשוף לאוויר. הדיו נמצא אטום בתוך מיכל צבע. כאשר המיכל מועבר על הדמות אותו רוצים להדפיס מתחילה למעשה הצפת הדיו. למיכל יש מעין שפה חדה המאפשרת גם ניקוי, שכן היא משמשת כמגב המנקה את הגלופה מאזורים שהדיו לא אמור להיות בהם. מאותו רגע, המשך הפעולה דומה בין השיטה החדשה לשיטה הישנה.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם