טאיצ'י – במה זה שונה מאומנויות לחימה אחרות

היום ניתן למצוא יותר ויותר אנשים שמודעים ליתרונות הרבים של תרגול טאיצ'י. אם בעבר היה מדובר על אומנות לחימה אנונימית שכמעט ואף אחד במערב לא הכיר, הרי שהיום מדובר כבר על תרגול הרבה יותר מוכר והרבה יותר מדובר. ניתן כמובן למצוא סגנונות שונים של תרגול טאיצ'י, חלקם נינוחים ורגועים יותר, ואילו אחרים דורשים יותר מיומנות ויותר ניסיון. אך בכל מקרה, ישנם עקרונות מסוימים שנכונים עבור כל סגנונות ואסכולות הטאיצ'י הקיימות היום במערב. למשל, בזמן התרגול הראש צריך להיות מונח תמיד מעל מרכז הכובד כאשר הצוואה משוחרר ואינו מוטה לפנים או לאחור. ברוב הפעמים השאיפה מתבצעת מהאף בעוד הנשיפה מתבצעת דרך הפה. כתר הראש שואף תמיד למעלה, בעוד עצם הזנב מופנית לכיוון האדמה.

ההבדל בין טאיצ'י לבין אומנויות לחימה אחרות לפי אמיר פרלמן

טאיצ'י הינה אומנות לחימה סינית, אשר בניגוד לאומנויות לחימה אחרות מתנהלת בצורה איטית ונינוחה במיוחד. אומנות לחימה זו יכולה להתאים לכל גיל ולכל מצב גופני בדיוק כמו סדנת צ'י קונג, כך שגם קשישים יכולים לתרגל אותה ללא שום חשש וללא שום בעיה. רוב אומנויות הלחימה הידועות במערב עובדות על עוצמה וזריזות, לעומת זאת, טאיצ'י הינה אומנות לחימה רגועה, נינוחה וידידותית שכל אחד יכול לתרגל. מדובר על אוסף של תנועות שיש צורך לתרגל בצורה מדויקת לפי סדר מסוים קבוע מראש. המטרה של התרגול היא להרגיע את הגוף ואת הנפש ולמצוא את האיזון הפנימי. רק לאחר שחלק זה מושג, ניתן להתייחס לטאיצ'י בתור אומנות לחימה. טאיצ'י מתייחס לדיאלוג הפנימי ולדיאלוג החיצוני של המתרגל עם העולם. הדיאלוג הפנימי מתייחס לתחושות של הגוף ולאינטראקציה בין האיברים השונים, לעומת זאת, הדיאלוג החיצוני מתייחס לעבודה עם בן זוג חיצוני. אמיר פרלמן מסביר כי המטרה כאן היא לתרגל את העיקרון של היין והיאנג, לראות את חילופי התפקידים התמידיים ולמצוא את האיזון החיצוני בדיוק כפי שמוצאים את האיזון הפנימי.

לסיכום, טאיצ'י הינה אומנות לחימה ששמה דגש על מציאת האיזון הפנימי והחיצוני. בעוד אומנויות לחימה אחרות מתמקדות בהכרעת הצד השני, טאי צ'י מתמקד דווקא בהיכרות ומציאת המכנה המשותף.

 

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

בטיחות בעבודה
אנשי מקצוע

איפה לרכוש בגדי עבודה

כשאנחנו רוצים לרכוש בגדים, בין אם מדובר בבגדי ערב או בגדים רגילים ליום-יום, אין לנו שוב בעיה למצוא מגוון רחב של מקומות, חנויות ואתרי אינטרנט,

קרא עוד »