כיצד אוטמים חדרים רטובים?

קיימת חשיבות רבה לטפל בחדרים שהפכו לחדרים רטובים עקב רטיבות שחדרה מהגג או מקירות אחרים במבנה. קיומה של רטיבות כזו לאורך זמן יוצר עובש שהוא אינו בריא לנשימה ועלול לגרור בעיות בריאותיות קשות לבני הבית ובמיוחד לילדים. ברוב המקרים מדובר בחדרי הרחצה או השירותים שיש צורך לטפל בהם בחומרים צמנטיים המבוססים על בטון הן על הרצפה והן על הקירות.

קראו עוד על – שיקום קירות

איטום חדרים רטובים

 

הליך האיטום מתבצע בכמה שלבים שיש לבצע אותם בסדר הנכון כדי ליצור פעולה אפקטיבית שתחזיק מעמד לאורך זמן. כדי להשיג זאת מבצעים חלק מהעבודה הראשונית מתחת לצנרת ובתום הפעולה מעגנים את הצנרת ומכסים אותה בבטון כדי למנוע התהוות נוספת של רטיבות.

הכנה לאיטום

מבצעים ניקיון יסודי ומקיף בכל השטח, וכך לא יישארו בו שאריות של לכלוך, אבק, בטון או טיח. שאריות שנדבקו יש להסיר בעזרת שפכטל, איזמל או כלי עבודה אחרים וכך השטח כולו יהיה חלק ונקי. לאחר מכן מנקים באמצעות מברשת כמה וכמה פעמים.

בונים קו הפרדה מבטון המעוגן במוטות ברזל, בכניסה לחדר הרטוב כדי לחסום מעבר של הרטיבות מהריצוף של חדר הרחצה אל מתחת לריצוף של שאר חלקי הבית.

במידת הצורך, ממלאים בטון במקומות שבהם קיימים מרווחים בין הצנרת לקיר כדי שלצנרת לא תהיה כל אפשרות לזוז. כדי להשיג את הפעולה המושלמת חשוב להשתמש בתערובת המבוססת על בטון ולטקס חשוב לפעול על פי הוראות היצרן כדי ליצור מינון נכון שיבצע את העבודה באופן מושלם.

מיישרים את הרצפה כולה והקירות הרטובים כדי שאפשר יהיה למרוח עליהם את חומרי האיטום. מורחים שכבה צמנטית בהרבצה שכוללת לפחות % 20 לטקס.

על כל חיבורי הבטון בקירות וברצפה יוצקים רולקות בטון בצורת חצי סהר מוחלקות.

אם נותרו חלקי צנרת גלויים ליד הרולקות, חשוב להצמיד אותם באמצעות נייר דבק ובשלב השני באמצעות מסטיגום.

ממתינים כמה ימים כדי שכל המקומות יהיו יבשים לחלוטין. כשבמהלכם מרטיבים את הבטון באופן קליל פעמיים ביום במשך היומיים הראשונים.

 

פעולות האיטום

מנקים היטב את כל השטח מעבודת ההכנה, מרטיבים את המקום וסופגים את המים.

מורחים חומר איטום צמנטי בגובה של 10 ס"מ. השכבה מכסה את כל שטח הרצפה וגם מכסה את הרולקות.

מעל שכבה זו בעודה רטובה, מטביעים את רשת האינטרגלס. הרשת אמורה לכסות את מלוא השטח. לאחר הליך הייבוש מבצעים שכבה שנייה כשבסיס חישוב הכמויות הוא 2 ק"ג לכל מ"ר. חשוב למלא בכל המקומות הנסתרים והקטנים כך שהרשת תהיה מכוסה לחלוטין וכמות החומר תהיה בין 3 ל – 4 ק"ג לכל מ"ר.

פעולות הרטבה לאחר האיטום

לאחר הייבוש, מבצעים הרטבה של כל המשטח, פעמיים עד שלש פעמים ביום במשך היומיים הראשונים.

מאפשרים לשטח להתייבש באופן מוחלט, אוטמים את כל פתחי הצנרת ומנקים את שאריות החומרים. לאחר מכן, מורחים חומר מדלל סביב הצנרת אך לא על גביה באופן ישיר ומורחים שוב מסטיגום בחיבורים כדי ליצור איטום מוחלט.

כדי לא לאפשר למים לעבור בין המרצפות לחגורת הבטון, מבצעים איטום נוסף בעת הדבקת האריחים באמצעות סרגל אלומיניום.

עבודת איטום של חדרים רטובים, היא עבודה מקצועית ביותר המצריכה ידע וניסיון רב, תוך בדיקה מקיפה של כל הפרטים כדי שלא ייווצר מצב שבמקומות מסויימים לא בוצעה אטימה. לכן יש להעסיק רק אנשי מקצוע שביצעו הליך זה עשרות פעמים והם נערכים כראוי לכל תרחיש כדי לבצע את העבודה באחריות מלאה.

אולי יעניין אותך גם:

איטום וצביעת בתים ובניינים משותפים

איטום סדקים חיצוניים בסנפלינג

טיפים למציאת קבלני איטום

 

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

הובלות קטנות בגבעתיים
אנשי מקצוע

הובלות קטנות בגבעתיים

גרים בגבעתיים ורוצים לעבור בתוך העיר או מחוצה לה? במאמר זה, ננסה להבין כמה דברים חשובים על מציאת הובלה מתאימה וכיצד תוכלו למצוא את המוביל

קרא עוד »