מה זה באמת ממונה בטיחות

ממונה בטיחות

אז מיהו ממונה בטיחות? מה התפקיד שלו באמת ואיך הוא יכול לשרת אתכם נאמנה ונכון? תפקידו של ממונה בטיחות בעבודה הוא בעצם להסיר מהלב את הסכנה ואת החשש שמשהו יקרה. הוא נמצא במקומות עבודה מעל 5 עובדים ומשרה רוגע בזכות היכולות שלו לגונן על כל מי שנמצא באופן קבוע במפעל ועל כל מי שנמצא באופן מקרי כמבקר. למה כל כך חשוב לא לפסוח על עקרונות ממונה הבטיחות? מה זה דורש בפועל? להלן כמה נקודות חשובות שיעזרו לכם להשיג ממונה בטיחות מתאים.

למה אנשים נוהגים לוותר על ממונה הבטיחות?

זו באמת שאלה טובה, לרוב, בעל המקום או המנכ"ל של בית העסק לא תמיד מקפיד על שמירה, בטיחות או בריאות של העובדים והשאר כמו ידוע מראש. אפשר למנוע את זה? בהחלט שכן, גם מכוח התקנות של ארגון הפיקוח וגם מתוך אחריות אישית, חובה, אבל חובה להבין מה המשמעות של ממונה בטיחות בעסק שלכם. עצרו רגע, בשביל לדעת מה ולמה אתם חייבים ממונה בטיחות, חשוב לדעת מה התפקידים אליהם הוא מחויב.

תפקידיו של ממונה בטיחות

לפני הכול, הוא צריך לאתר מפגעים בשטח וכמובן להודיע לממונה ולדווח בהתאם ברישומים הנדרשים. תכנית שנתית של סיקור סיכונים נדרשת אף היא, גם כאן הוא יידרש בהתאם למקום לסקר נכון. בין היתר, על הממונה לבדוק תהליכי עבודה, מתקנים, ציוד, מבנים, דרישות של החוק וסנכרון מלא- אחרי הכול, הרצון הוא לא לפגוע באף אדם. אם יש סיכונים בארגון, חייב הממונה לדאוג כי הסיכונים יקטנו בכך שהוא יגדר מקומות מסוכנים, יגדר מכונה מסוכנת וכמובן יוודא כי כפתורי המצוקה עובדים כראוי.

בסיכומו של דבר, ממונה הבטיחות חייב לשנות את כל הנהגת צוות ההנהלה, מה זה אומר? גם מנהלים לעיתים שוגים בלקיחת החלטות וניהול ומכאן שהממונה חייב לבדוק ולוודא כי הם אינם חורגים ממוסכמות של בטיחות. הרעיון הוא גם לשנות את תפיסת הביטחון אצל העובדים והמנהלים ולעזור להם עצמם למגר תאונות שווא או מצבים שניתן למנוע בזכות תושייה והתערבות בזמן.

אז לאחר סיקור כל התפקידים, בנייה של מערך בטיחותי מקצועי ותשומת לב למנהלים ולעובדים כאחד, אפשר בהחלט לנהל נכון את המקום. הרעיון בסופו של דבר הוא למנוע כמה שיותר מפגעים בשטח ולהביא לעבודה בטוחה בסביבה בטוחה.

 

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

מחסן גינה
הכל
daniel

זיפות גגות במרכז 

אתם שמים לב שמים חודרים אל הדירה שלכם דרך הגג? נדמה לכם שאולי מדובר על בעיית רטיבות או שצריך לבצע איטום שוב? אם כך, כדאי

קרא עוד »