מה זה ועדת בטיחות?

ועדת בטיחות תפקידה לשפר ולמקסם את הבטיחות של העובדים בכל מפעל וארגון. מטרת הוועדות הללו היא להפחית את הסיכון הבטיחותי שקיים לדוגמא במפעל כלשהו, לשמור על גהות תעסוקתית (שמירה על סביבה הגיינית) ולמנוע חשיפה לכל גורם סיכון שעלול להשפיע על האדם העובד.  

לפי חוק של הארגון שמפקח על העבודה, חוק שנקבע בשנת 54, כל מפעל שבו מועסקים מעל עשרים עובדים מחויב למנות ועדה של בטיחות שתכיל בתוכה נציגים מתוך העובדים עצמם ומטעמו של המעביד.

איך הוועדה מורכבת?

במפעל שעובדים בו מעל עשרים וחמישה איש, מתבקשים העובדים והמעביד עצמו להקים ועדה שהיא ממונה על הבטיחות בין כתלי המפעל או הארגון. הנציגים כפי נאמר יהיו עובדי המפעל שאותם יבחרו לרוב העובדים, והנציגים של המעביד יבחר המעביד עצמו. הועדה שתוקם תבחר מבין כל חבריה את היושב ראש של הוועדה שהוא יבחר ברוב קולות. במידה ולא יהיה רוב קולות יהיו שני יושבי ראש אחד, מטעם העבדים ואחד מטעמו של המעביד.

מהם התפקידים והסמכויות של ועדת הבטיחות?

בכל מצב של תאונת עבודה, יהיה על חברי הוועדה את החובה לחקור את המקרה לעומק ולהמליץ על דרך למנוע את תאונות העבודה.  כמו כן, על חברי הוועדה תהיה החובה לבדוק בצורה קבועה אחרי כל תנאי הבטיחות של העובדים ולהמליץ על כללי בטיחות ועל כל שיפור בתחום זה במפעל. חלק מתפקידם הוא לתאם ביקור של אדם ממונה בטיחות בעבודה ולהסיק מסקנות מתוך הדו"ח שיתקבל לאחר מכן, על המצב של הבטיחות במפעל. הוועדה תלווה כל ממונה בטיחות שיגיע למפעל בזמן שהותו במקום.

איך חברי הוועדה מסייעים בזמן שעובד חורג מכללי הבטיחות?

מתוקף תפקידם יכולים חברי הוועדה להמליץ בפני המעביד להטיל עונש משמעותי נגד עובדים שלא מתנהלים לפי כל כללי הבטיחות הדרושים וכך מסכנים את עצמם וגם את שאר העובדים והמפעל. הם רשאים ליישם כל אמצעי ענישה, לרבות ניכוי משכרו של עובד, להפסיק את עבודתו למספר ימים, להעבירו לתפקיד אחר וכמובן במקרים מסוימים אף לפטר אותו.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

בטיחות בעבודה
אנשי מקצוע

איפה לרכוש בגדי עבודה

כשאנחנו רוצים לרכוש בגדים, בין אם מדובר בבגדי ערב או בגדים רגילים ליום-יום, אין לנו שוב בעיה למצוא מגוון רחב של מקומות, חנויות ואתרי אינטרנט,

קרא עוד »