מה בדיוק עושה ממונה בטיחות

תפקידו של ממונה הבטיחות הוא לדאוג לכל מה שקשור לשמירה על הבטיחות בארגון, אך גם מחוץ לארגון. המומחה הוא זה שאמור לייעץ לארגון ואף לדאוג כי ההמלצות שלו ייושמו בכל מה שקשור לבטיחות של המקום.

תפקידיו של מומחה בטיחות הם למעשה בתחומים רבים ושנים. המומחה אמור לדאוג כי כל המתקנים במקום יהיו הכי בטוחים ומוגנים לשימוש. כך לדוגמא הוא יהיה אחראי על מגרשי הספורט אם ישנם במקום, על מתקני משחק או כושר שונים במקום, על מתקנים מתנפחים ועל כל המערכות החשמליות.

תחומי האחריות של מומחה הבטיחות מתפרסים לכמה וכמה כיוונים. ניתן למנות את התחומים אשר אלו נמצאים תחת אחריותו של הממונה –

  • חומרי בטיחות – המומחה הוא זה שאמור לדאוג לתיעוד של כל מה שקשור לחומר הבטיחות.
  • הכשרת צוותים – הממונה על הבטיחות אמור לדאוג להכשרת הצוותים שאמורים לפעול בתחום הבטיחות, כמו כן עליו להפעיל את נאמני הבטיחות.
  • מדיניות הבטיחות – תפקידו של הממונה הוא למעשה לקבוע את מדיניות הבטיחות שתונהג בארגון וכן עליו לדאוג להפצת המדיניות הזו.
  • ניהול מערך חירום – על הממונה לדאוג לכך כי יוקם מערך חירום. הוא זה שיצטרך לדאוג לניהול המערך ואף לערוך תרגילים של תרחישים שונים שעשויים להתרחש.
  • ניהול סיכונים תוך ניסיון להפחיתם – על הממונה לדאוג כי יופחתו הסיכונים בארגון, זאת על ידי איתור סיכונים וקביעת האמצעים והדרכים להפחית אותם.

בונים תכנית שנתית

אחד התפקידים המשמעותיים ביותר של הממונה על הבטיחות הוא בנייה של תכנית ניהול בטיחות שנתית. התכנית אמורה לכלול תכנית ברורה ומוגדרת אשר בה יהיו צעדים ברורים בכל מנה שקשור לניהול הבטוח בארגון. הדבר חייב להיות בצורה הכי ברורה והכי מוגדרת, כשאר ישנן הדרכות בטיחות, בדיקות תקופתיות לצורך מעקב אחר הציוד או החומרים, ביצוע בדיקות רפואיות שונות לעובדים, קביעת נהלים, קביעת הרשאות, ניהול תקציב לתחום הבטיחות ועוד.

הממונה חייב להתעדכן כל הזמן בכל המתרחש והמתחדש בארגון, עליו להיות בעל ידע עשיר בתחומי הבטיחות זאת כדי שההתנהלות במקום תהיה הכי בטוחה. ותהיה לו השליטה המלאה על כל מה שמתחולל בארגון.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

הובלות קטנות בגבעתיים
אנשי מקצוע

הובלות קטנות בגבעתיים

גרים בגבעתיים ורוצים לעבור בתוך העיר או מחוצה לה? במאמר זה, ננסה להבין כמה דברים חשובים על מציאת הובלה מתאימה וכיצד תוכלו למצוא את המוביל

קרא עוד »