שמאות מקרקעין או שמאות רכוש?

תחומי שמאות מתייחסים לנושאים שונים בחיים שלנו, בין אם זה במובן עסקי ובין אם זה במובן האישי. כך למשל, אנחנו יכולים לראות דוגמאות כמו התייחסות לנושאים של מקרקעין, רכב, רכוש, יצירות אומנות ועוד. 

במאמר זה אנחנו נתייחס לשני תחומים בולטים ועיקריים בעולם השמאות, מקרקעין ורכוש. לכאורה אין קשר ביניהם, מי שמתעסק בשמאות מקרקעין איננו מתעסק, לרוב, בכל מה שקשור לנושא של שמאות רכוש. יחד עם זאת, אנחנו כן יכולים לראות קשר בין הנושאים, למשל, בהיבט של ביטוח. הרבה פעמים כאשר מזמינים שמאי מקרקעין בשביל לתת הערכה עבור פוליסה לנכס, אז חברת הביטוח מבקשת גם הערכה לרכוש, על מנת שתוכל להעריך את שווי הפוליסה במלואה. 

> קראו על קורס שמאות מקרקעין במכללת אפיק

מי שרוצה ללמוד שמאות, כאמור, יכול להשתלב באחד משני התחומים הנ"ל כמו בתחומים אחרים, למשל, שמאות רכב או שמאות של יצירות אומנות או תחומים אחרים ששמאים מתעסקים בהם באופן כזה או אחר. בכל אחד מהתחומים לומדים בצורה כזו כיצד להעריך את החומרים, הפריטים, איתם אמורים לעבוד. 

מה יותר משתלם ללמוד, שמאות מקרקעין או רכוש?

שמאי מקרקעין אמור לספק הערכת שווי לקרקעות, נכסים (קראו גם על קורסים באינטרנט). עבודתו יכולה להתבצע באופן עצמאי או כשכיר, אל מול גורמים פרטיים, גורמים עסקיים ואחרים. עבודתו יכולה להתבצע במסגרת קביעת פוליסות ביטוח, עסקאות מקרקעין, תביעות משפטיות ועוד. 

שמאי רכוש אמור לספק הערכות שווי על פריטי רכוש מסוגים שונים, בין אם זה במסגרת פוליסת ביטוח, תביעות, נזיקין ורשלנות, מכירות ועוד. 

על פניו, הכסף הגדול נמצא לאחר קורס שמאות מקרקעין, אך מצד שני, סביר להניח שתהיה הרבה יותר עבודה אצל שמאי רכוש, בין אם זה במקרים פוליסות ביטוח ובין אם זה במקרים אחרים שיש צורך בכך.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

בטיחות בעבודה
אנשי מקצוע

איפה לרכוש בגדי עבודה

כשאנחנו רוצים לרכוש בגדים, בין אם מדובר בבגדי ערב או בגדים רגילים ליום-יום, אין לנו שוב בעיה למצוא מגוון רחב של מקומות, חנויות ואתרי אינטרנט,

קרא עוד »