אי הרשעה במשפט פלילי

בכוחן של הרשעות פליליות להשפיע על חייו של האדם בהווה, אך גם בעתיד. בעוד רבים סבורים כי הרשעה פלילית פוגעת באדם רק עם קנס שעליו לשלם, תקופת מאסר או עונש אחר, הרי שהיא פוגעת גם בהתנהלותו בחברה, בין היתר עם הקושי להתקבל למקומות עבודה ולעתים גם להתקדם בתפקידים במקום עבודה קיים. הגבלות נוספות המגיעות בעקבות ההרשעה הפלילית מגיעות בדמות איסור נשיאת נשק ועד האיסור להיכנס למדינות מסוימות. לצד כל ההגבלות והקשיים, הרי שגם החברה רואה אנשים בעלי רישום פלילי באור שאינו מחמיא – מה שלא אחת מקשה מאד בניהול אורח חיים תקין.

כל אדם שהועמד לדין פלילי ובתנאי שהוא נמצא אשם בכל העבירות, הרי שהוא יורשע. כמו כן, ישנם הליכים משפטיים יוצאים מן הכלל, בהם לבסוף ישנה אי הרשעה. כך, קורה לא אחת כי בית המשפט מחליט כי למרות שהנאשם ביצע את העבירות המיוחסות לו ולמרות שהודה בהן, עדיין אין להרשיעו, אלא דווקא לנסות לשקמו על מנת להשיב אותו למסלול חייו התקין, תוך שהוא יפגע כמה שפחות וימנע מההשלכות של עבירה פלילית.אי הרשעה במשפט פלילי

אי הרשעה פלילית – על מה מדובר?

בית המשפט מוסמך לבטל הרשעות, זאת בתנאי וההרשעה עלולה לפגוע בצורה חמורה מאד בשיקומו של הנאשם. זאת במקרים כמובן בהם סוג העבירה מאפשר מלכתחילה לוותר על ההרשעה. להרשעה פלילית כמובן ישנה השפעה רבה מאד שיכולה להיות קריטית מאד עבור אנשים מסוימיים: החל מפיטורים ממקום העבודה, דרך שלילה של רישיון תעסוקתי ועד תווית חברתית שאינה מחמיאה. הרשעה פלילית גורמת לפגיעה חמורה בדימוי העצמי של האדם, כאשר במקרים בהם מדובר על קטינים, הרי שגם סוגיית הגיוס לצה"ל עומדת בסימן שאלה.

לא אחת, העובדה כי אדם ביצע עבירה פלילית, אינה מעידה על אופיו, כך שלא ניתן לומר כי מדובר על אדם המסכן את החברה. על כן, בוחן בית המשפט כל תיק תוך שהוא מנסה להבין האם התנהגותו, למרות שהינה בגדר עבירה פלילית, אכן מצדיקה את הרשעתו בפלילים ואת סיכון עתידו.

השיקולים שבית המשפט מתחשב בהם עם החלטתו

ישנם קריטריונים הנבחנים בעת שבוחנים את האפשרות להימנע מהרשעה. כך, מערכת המשפט בוחנת את האדם העומד מולה, תוך שהיא מנסה להבין האם מדובר על אדם עם עבר פלילי, עד כמה העבירה שהוא ביצע חמורה, מה עוצמת הנזק והפגיעה שנגרמה לאחרים, האם ישנה זיקה בין העבירה ובין עיסוקו של האדם ומה הסיכוי שאותו אדם ישוב לבצע את אותן עבירות שוב. כמו כן, נבדק האם הנאשם מביע חרטה וכאמור – עד כמה ההרשעה עלולה לסכן את העתיד הלככלי והמקצועי שלו.

איך מסתיימת בסופו של דבר אי ההרשעה?

במקרים בהם בית המשפט אכן החליט לנקוט באי הרשעה, ישנן שתי דרכים בהן יסתיים המשפט. הדרך הראשונה הינה תקופת מבחן, שבמסגרתה יצטרך הנאשם להגיע אל מפגשים שונים שמטרתם הינה טיפולית. מפגשים שכאלו יכולים להיות בפורמט של אחד על אחד, אך גם יכולים להיות קבוצתיים. התקופה לאורכה יצטרך הנאשם להגיע אל הטיפולים יכולה לארוך בין חצי שנה לשלוש שנים.

האפשרות השניה הינה בדמות של שירות לתועלת הציבור. במקרה זה, בית המשפט יטיל על הנאשם את עבודות השירות שמטרתן התנדבות למען הציבור. שירות המבחן יהיה זה שימליץ על מספר השעות, כאשר מה שקובע הוא העבירות בהן הנאשם הודה. חשוב לציין כי בעת שהנאשם אינו עומד במוטל עליו, יומלץ לבחון מחדש את ההחלטה בעניינו.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

הובלות קטנות בגבעתיים
אנשי מקצוע

הובלות קטנות בגבעתיים

גרים בגבעתיים ורוצים לעבור בתוך העיר או מחוצה לה? במאמר זה, ננסה להבין כמה דברים חשובים על מציאת הובלה מתאימה וכיצד תוכלו למצוא את המוביל

קרא עוד »