שירותי מודדים

שירותי מודדים

לשכירת שירותי מודדים יש חשיבות מהותית בענף הבניה, בעיקר בשל הצורך בשימוש בכלי מדידה מתקדמים שדרושים לחלוקת בניה מסוגים שונים, והשגת מידות מדויקות של השטח, שמאפשרות יצירת תוכניות בניה ועריכת דוחות שמהווים את הפרויקט.

מודדים הם אנשי מקצוע מוסמכים בהנדסה גיאודטית, שהיא מדע מדויק שמתמקד בקביעת מיקום בהתאם לעיבוד מידע גיאולוגי ומרחבי, ויש להם גם הסמכה בתחומי מדע אחרים. ההסמכה שהם מקבלים היא הסמכה מקצועית שנפרשת על פני ארבע שנות לימודים, שלאחריהן שתי שנות התמחות, שמסתיימות במבחן וראיון מטעם המרכז למיפוי ישראל.

דרישות הסמכה

כדי לקבל תואר של מודד מוסמך, יש צורך לסיים לימודי הנדסה במכון הטכנולוגי לישראל, הטכניון, במסלול הנדסה גיאודטית, אשר מאפשר קבלת תואר של מהנדס גיאודטי.

עם סיום הלימודים, במהלכם רוכשים את הידע התיאורטי ההנדסי החיוני שנוגע לחשיבות ולערך של המקצוע, וסיום המבחנים המעשיים והתיאורטיים בתחומי אסטרונומיה, פיזיקה, בניין, הנדסה ומדידה, ניתן לקבל תואר של הסמכה במדעים בהנדסה גיאודטית.

למהנדסים גיאודטיים יש היום גם תואר של מודדים מוסמכים, והם יכולים לעבוד בתחומי מדידות, להכין תוכניות מדידות בתחומי הסמכתם, והרישיון לעסוק במקצוע מקנה להם את ההרשאה לחתום על תוכניות אלו, בכל פרויקט הנדסי, ובכל שלב של התכנון והביצוע.

שלבי בנייה שמצריכים את הידע של מודדים מוסמכים

אם אתם מבקשים לשנות מבנה קיים, כמו למשל לחלק דירה, להוסיף פרגולה או לחלק שטחים של מגורים משותפים, אתם זקוקים למפה טופוגרפית על מנת לבצע את העבודה. בתהליך בניית מבנה, מפה טופוגרפית היא הכלי הראשון שחייבים להשתמש בו אחרי שמקבלים את היתר הבניה.

המפה מגדירה את השטח שעליו המבנה ייבנה, כולל אפיון התשתיות בסביבה, והשטח המקיף. המפה צריכה להיות חתומה על ידי מודדים מוסמכים, על מנת שתהיה לה סמכות אמינה וחוקית להתקדמות בתהליך הבניה.

בבניית סוגים שונים של תשתיות, חשוב להקפיד לבצע מדידות מסוגים שונים כדי שניתן יהיה לקבוע את המיקום להנחת צינורות, ביצוע קידוחים, או כל פעולת מדידה אחרת שמצריכה שירותי מודדים.

בניית מבנים עסקיים

תוכניות רישיון לעסקים כוללות תוכניות הנדסיות ותרשימים סביבתיים של המבנה, ובמקרים אלו, נדרשים שירותי מודדים מוסמכים אשר מיומנים בעריכת התוכניות באופן שתואם את דרישות יחידות הרישוי ברשות.

שכירת שירותי מודד מאפשרת לכם לוודא לפני הקמת המבנה העסקי, שהמבנה בנוי בהיתר, כך שניתן יהיה להזמין תוכנית רישיון להקמת עסק במבנה.

בדיקת הקומות במבנה

מודדים בודקים את הקומות במבנה וקובעים אם הן בנויות בהתאם לסימונים בתוכנית הבניה, ומוודאים גם שלא התרחשו חריגות בניה.

בסיום פרויקט הבניה, יש להזמין מודד לשם מדידה שתאשר באופן מוחלט את בניית המבנה בהתאם לאישורי היתרי הבנייה. בתום המדידות, בעל הנכס מקבל טופס 4, שנושא את אישור הרשות המקומית על מבנה שראוי לאכלוס.

המודד חייב להשתמש בכלי מדידה איכותיים ומדויקים על מנת להגיע לנתונים המדויקים ביותר

פרויקטים של בנייה הם מורכבים, ולכן יש לבחור את אנשי המקצוע המוסמכים לביצוע משימות המדידה באופן המקצועי ביותר.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם