מה הוא התואר השני שמתאים לך?

תואר שני מעניק מקפצה בחיים האישיים ובשוק העבודה אך צריך לבחור אותו בקפידה. במאמר הבא נציג כמה שיקולים מרכזיים שיכולים ללוות אותך מיד עם סיום התואר הראשון ועד לקבלת תעודת התמחות

בחירת תואר שני היא נושא מורכב מכפי שנהוג לחשוב. קודם כל, יש כיום המון אפשרויות עבור בעלי תואר ראשון ומסלולים שבהם ניתן לסיים את שני התארים בתקופה יחסית קצרה של 4 שנים בלבד. מגוון האופציות מקשה על קבלת החלטה ועלול לגרור עוגמת נפש בקרב מי שלא משתמש בשיקולים הנכונים.

בנוסף, לתואר השני יש השפעה ישירה על איכות החיים. הוא משפיע מצד אחד על החיים האישיים מבחינת תחושת הסיפוק, בעוד מנגד הוא גם קובע את מסלול הקריירה ואופי ההשתלבות בשוק העבודה. השפעות אלו הופכות את הבחירה בתואר ספציפי לדרמטית מאוד עבור אנשים מסוימים והן מחייבות הפעלה של מערכת שיקולים רחבה.

בחירת תואר בהתאם לתואר הראשון

הדרך הנפוצה לבחור תואר שני היא בהתאם לתואר ראשון. כאן ההבדל היחיד הוא בין כאלה שרוצים להמשיך ללמוד באותו תחום ולהרחיב את הידע מהתואר הראשון לתואר השני, לעומת כאלה שמנצלים את ההכשרה החדשה על מנת להיפתח לתחומים חדשים. אין כמובן פתרון קסם שמתאים לכולם ולכן כדאי להקדיש לפחות חלק מהזמן לבדיקת האופציות שעל הפרק.

כיום למשל רבים בוחרים במסלול של תואר שני בחינוך מיד לאחר לימודי הוראה, ויש כאלה שעושים זאת במסגרת מסלולי הסבה לאקדמאיים. במקביל, המון מורים מנצלים את היתרונות של תואר שני בחינוך על מנת להגדיל את היקף המשרה והשכר שלהם. תחום החינוך מתקדם בקצב מהיר ותמיד יש נושאים חדשים שאותם ניתן ללמוד במסגרת תואר שני והתמחויות מיוחדות.

בחירת תואר לפי התמחויות

עוד דרך לדעת איזה תואר שני הכי מתאים לנו הוא להשוות בין המסלולים לפי ההתמחויות הקיימות בכל אחד מהם. באופן כללי יש מגוון רחב של התמחויות בכל סוג של תואר שני, אך הרבה תלוי בעניין האישי ובדרך שבה רוצים להפוך את הלימודים למקצוע.

אפשר ליצור קשר עם יועצי לימודים של המוסדות האקדמיים ולהגיע לשיעורי ניסיון על מנת להתרשם ממסלולי ההתמחות. בניגוד לתואר ראשון שנשען על הוראה פרונטאלית ופאסיביות מצד הסטודנטים, התואר השני מבוסס מלכתחילה על התנסות מעשית והשתתפות במחקר. במילים אחרות, ההתמחות מובנית בתוך התואר השני והיא זו שמבחינה אותו  מהתואר הראשון. לכן כל מה שצריך לעשות הוא למצוא את המסלול שבו רוצים להעשיר את הידע, לכתוב תזה או להשתתף בפרויקט גמר.

לסיכום, התואר השני שהכי מתאים לך הוא כזה שישלב בין מענה לתחומי עניין אישיים לבין הגדלת הסיכוי להשתלב בשוק העבודה. לבסוף, כדאי להשתמש בניסיון מהתואר הראשון ולסנן בין האפשרויות גם לפי תחומי ההתמחות.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

ארונות
לבית ולגינה
daniel

ארונות בגדים – פתיחה או הזזה ?

צריך לאחסן איפשהו. כאשר אנו מעצבים חדר או חלל מסויים ישנם רהיטים רבים שאנו נזדקק להם אחד החשובים מבינהם זה ארון וההסבר מדוע מיותר. שני

קרא עוד »