האם יש טיפול בדכאון

בין הטיפולים הקיימים לדיכאון, נפוץ הטיפול בתרופות פסיכיאטריות נוגדות דיכאון. אולם כולנו יודעים כי לתרופות הפסיכיאטריות קיימות תופעות לוואי רבות, כמו כן – עם הפסקת נטילת התרופה – ההשפעה שלהן פגה, ומצבו של המטופל עשוי להידרדר בחזרה.

טיפול בדיכאון בלי תרופות – הייתכן?

אם רק תתחילו לחקור ולחפש אחר דרך לצאת מן הדיכאון, מן הסתם תגיעו מהר מאוד לתשובה: CBT! ה-CBT, או בעברית: טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הינו מפורסם כאחת השיטות הכי יעילות שקיימות כיום לטיפול בדיכאון.

ראשיתו הורתו ולידתו של הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי בדיכאון הינו אצל פסיכיאטר יהודי מארצות הברית, אשר שמו אהרון טמקין בק, והוא פעל בשנות השישים. מיני אז ועד עתה השיטה הולכת ומתפתחת, הולכת ומשתכללת.
מידע נוסף אודות טיפול CBT תוכלו למצוא באתר של יואב אריה לוי!

מה עומד בבסיס שיטת הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי בדיכאון?

הפסיכיאטר היהודי אמריקאי בק הניח הנחת יסוד, לפיה האופן שבו אנו נוטים לפרש אירועים שליליים במהלך חיינו, הינו הגורם המרכזי, שלמעשה יוצר את חוויית הדיכאון. לפיכך יעסוק הטיפול באמונות ובמחשבות השליליות שרצות לנו במוח. האמונות הללו מתפתחות החל מילדותנו המוקדמת, והן תולדה של חוויות שליליות שונו אשר חווינו, כאשר לרוב התוכן שלהן הינו תחושה של חוסר ערך עצמי. המחשבות השליליות הללו מנתבות אותנו למצב רוח שלילי.

מה הם השלבים בטיפול קוגניטיבי התנהגותי בדיכאון?

השלב הראשון מכונה "פסיכו הדרכה", בשלב זה יסביר המטפל למטופל את מהותו של הדיכאון ואת הגורמים הקוגניטיביים וההתנהגותיים אשר משמרים אותו.

בשלב השני חותרים להפעלה התנהגותית, שהיא למעשה שאיפה להחזיר את המטופל לפעילות יומיומית ולשגרה תקינה, תוך קביעת מטרות במגוון תחומים, דוגמת משפחה, חברה, תעסוקה, פנאי ובריאות. 

בשלב השלישי מתרחשת יצירת שינויים קוגניטיביים במחשבות של המטופל. הוא ילמד לזהות מחשבות אוטומטיות אשר מאפיינות אותו, לבחון את דפוסי החשיבה שלו, והוא יתחיל לגלות אט אט דרכים חילופיות למחשבה.

בשלב האחרון פועלים לשכלול וליישום הנלמד בכל המישורים של החיים, תוך הכנה לסיום הטיפול, כאשר מזהים יחד עם המטופל מצבים עתידיים עשר עלולים להיות בעייתיים, ומתכננים מראש את הדרכים היעילות להתמודד מולן בהצלחה.

 

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

בטיחות בעבודה
אנשי מקצוע

איפה לרכוש בגדי עבודה

כשאנחנו רוצים לרכוש בגדים, בין אם מדובר בבגדי ערב או בגדים רגילים ליום-יום, אין לנו שוב בעיה למצוא מגוון רחב של מקומות, חנויות ואתרי אינטרנט,

קרא עוד »