רישום קניין רוחני – מה זה אומר?

אחד המונחים המוכרים ביותר בעולם העסקי, בכל תחום שהוא, זה קניין רוחני. לכאורה, על פי השם, היינו יכולים לחשוב שמדובר בעניין שקשור לדת ורוחניות, אך כפי שנוכל לראות מיד, זה ממש לא כך.

קניין רוחני משמעותו, שאנחנו זכאים להיות בעלים של מוצר, חפץ, שירות או יצירה שאנחנו יוצרים בעצמנו. הדוגמא הטובה ביותר לביטוי קניין רוחני היא אמן שיוצר שיר, הוא בעל הקניין של היצירה ולא ניתן להשתמש בה אלא באישורו, ובמידה והוא דורש אז באמצעות תשלום כספי מסוים שמועבר אליו. כך זה למעשה בכל יצירה ובכל מוצר, חפץ או כל דבר אחר. אנחנו לא יכולים לעשות שימוש ביצירות שאינן שלנו אלא באישור.

>>> שמרו על היצירות שלכם באמצעות רישום זכויות קניין רוחני

רישום קניין רוחני

אך יש כמה סייגים ומחלוקות בנושא זה. בשביל ליהנות מקניין רוחני אנחנו צריכים לרשום אותו, בין אם זה במשרד הפטנטים ובין אם זה בכל מקום אחר בו מתבצע רישום כזה (למשל בכל מה שקשור ליצירות מוזיקליות הרי שיש בישראל את אקו"ם, שמאגד את זכויות כל היוצרים ומבצע רישום של כל היצירות), אם אנחנו לא רושמים את היצירה על שמנו, הרי שלא נוכל להציג אותה כשלנו.

מתי יש מחלוקות וסייגים? ראשית, כאשר לא ברור מי הבעלים של היצירה. אנחנו יכולים לראות זה במקרים בהם היצירה נוצרת באקדמיה ואז לא ברור האם האוניברסיטה היא בעלת זכויות על היצירה או מי שיצר אותה (פרופסור או סטודנט), אנחנו יכולים לראות את זה במקומות עבודה רבים, כאשר עובד יצר מוצר מסוים בזמנו החופשי ומקום העבודה טוען שהיצירה שייכת לעסק כי העובד נמצא תחת חוזה או משתמש בכלים של העסק.

שנית, הרבה פעמים עולה שאלה, עד מתי היצירה שייכת לבעליה, בדרך כלל מדובר על זמן נקוב, ולא זמן אינסופי ולו מהסיבה הפשוטה, על מנת לאפשר לאנשים להשתמש ביצירות השונות באופן חופשי וכן בשביל לאפשר לגורמים שונים להמשיך ולפתח את הנושא, על גבי אותה יצירה. זה קיים בעיקר בתחום של פיתוחים טכנולוגיים, רפואיים ואחרים. רק כך אפשר ליהנות מקידמה מודרנית וטכנולוגית.

 

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם