איך משפרים את רמת הבטיחות בעבודה?

בטיחות בעבודהאחד הדברים הכי חשובים לעובד שכיר בחברה, ארגון או מפעל ולמנהל של אותו מקום גם יחד הוא סביבת עבודה בטוחה. במה באה לידי ביטוי סביבת עבודה בטוחה, מה אומר החוק ואיך משפרים את רמת הבטיחות בעבודה?

סביבת עבודה בטוחה היא סביבה שבה הסיכוי לתאונה או פציעה במסגרת מגוון הפעולות המתבצעות באותה סביבה נמוכה עד אפסית. רבים חושבים שיש להקפיד על נושא הבטיחות רק בסביבת עבודה שהנחשבת למסוכנת דוגמת עבודה בגובה או עבודה עם כימיקלים, אך זה ממש לא מדויק. בטיחות בעבודה באה לידי ביטוי הן בתחושה של עובד – אם עובד מרגיש שהוא בטוח ומוגן לרוב זה גם כך במציאות ויחד עם זאת במוצרים בהם עושים שימוש (תקנים) וכי הסביבה עברה בדיקה קפדנית על ידי יועץ בטיחות מקצועי שתפקידו לוודא שאכן מדובר בסביבת עבודה בטוחה ולתת לעובדים ולצוות ההנהלה את כל הכלים לשמירה על בטיחות בעבודה.

היום החוק במדינת ישראל מחייב עסקים, מפעלים וארגונים מסוימים למנות יועץ בטיחות שכל תפקידו הינו לייעץ כיצד לשפר את סביבת העבודה בכל ההיבטים הנלווים החל מהציוד בו עושים שימוש, דרך הלבוש, פעולות אותן יש לבצע לנקיטת זהירות ועוד.

כמו כן, עסק המספק  סביבת עבודה בטוחה מחוייב:

  1. להגיש לרשויות השונות את האישורים והתכניות המתאימות לקבלת רישיון עסק.
  2. לקבל אישור מהעירייה, המשטרה, מחלקת כיבוי אש, המשרד לאיכות הסביבה, משרד החקלאות ומשרד התעשייה והמסחר.
  3. להכין תכנית בטיחות מסודרת ולהתנהל על פיה.
  4. לבצע תחזוקה שוטפת למתקנים השונים בסביבת העבודה.

מהם היתרונות של סביבת עבודה בטוחה?

  • הפחתת הסיכוי לפציעות, פגיעות, תאונות ומחלות מקצוע.
  • מחקרים מוכיחים כי סביבת עבודה בטיחותית ובטוחה מדברת עובדים לעבוד טוב יותר, יעיל יותר מה שמגדיל את הפריון, מאפשר לחסוך בכוח אדם ולעלות את אחוזי המכירות.
  • חיסכון בעלויות על תאונות עבודה- שמירה על בטיחות בעבודה מפחית את הסיכוי לתביעות נזיקין, מונע עזיבה של לקוחות ומצמצת מצב של פגיעה בשמה הטוב של החברה.
  • סביבת עבודה בטיחותית מונעת מצב של תקלות, משפרת את התפוקה וחוסכת במשאבים רבים.

לסיכום, יש לפעול בהתאם לחוק ובמידת הצורך להיעזר או למנות יועץ בטיחות. פרט לעובדה ששמירה על בטיחות בעבודה מביאה איתה חיסכון אדיר במשאבים ובכסף, היא גם חשובה לעובדים, מפחיתה את הסיכוי לתאונה ולפגיעה בחיי אדם. בנוסף, מקום עבודה בטוח הוא מקום בו עובדים מעוניינים לעבוד בו מה שמעניק לארגון יתרון שיווקי בולט. מתן הדרכות לעובדים בנוגע לנושא הבטיחות יכול לעזור בשיפורה ואף למנוע נזק למתקנים, לכלים ולציוד עבודה יקר.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם