איך תזהו שיש לילד שלכם ריפלוקס?

המאמר באדיבות לילך נהרי

האם יצא לכם להיתקל במונח 'תינוק ריפלוקס', ותהיתם מה בדיוק משמעות הביטוי המשונה הזה? אם אתם הורים לתינוקות ואינכם בטוחים במה מדובר, או שאתם פשוט מעוניינים להיות בטוחים שהתינוק שלכם אינו סובל מבעיה בריאותית נפוצה, הרשו לנו להציג בפניכם בעיה בריאותית שתינוקות רבים סובלים ממנה (70% מהתינוקות!) והמדירה שינה מתינוקות, כמו גם מהורים רבים: ריפלוקס.

מהו ריפקלוס?

המילה ריפלקוס מגיעה מהמילה רפלקס, ובעברית היא מוכרת יותר בשם צרבת. משמעותה של התופעה היא למעשה חלחול של חומצה מחלל הקיבה לאזור הוושט, באופן היוצר תחושת צריבה וכאב המקושר לעתים עם תופעות נוספות, בעיקר אצל מבוגרים. עם זאת חשוב להדגיש כי בקרב תינוקות מדובר בתופעה שכיחה מאד שחולפת מעצמה עם הזמן, ולרוב היא אינה מסוכנת. בעוד שבקרב מבוגרים יש צורך לבדוק את היתכנותן של מחלות רקע אחרות הקשורות למערכת העיכול, הרי שאצל תינוקות הסיכוי לכך קטן באופן משמעותי.

מהם התסמינים של ריפלוקס?

כמו הרבה תופעות אחרות, האבחנה המדויקת בקרב תינוקות עשויה להיות קשה יותר ולכן יש לעקוב אחר התסמינים ביתר תשומת לב. לרוב התסמינים הנפוצים לריפלוקס בקרב מבוגרים הם בין היתר כאבים באזור החזה, צרידות ושיעול, ולעתים אף ריח רע מהפה. אצל ילדים ותינוקות לעומת זאת התסמינים הללו אינם בהכרח חד משמעיים, ולכן אם תינוקכם בוכה לעתים תכופות והוא אינו שקט במיוחד בזמן האוכל או לאחריו, או שהוא מניף את ראשון לאחור במעמד הארוחה – אלו הם סימנים העשויים להצביע על ריפלוקס. במקרים בהם מופיעים סימנים אחרים וחריגים הקשורים למערכת העיכול, מומלץ להיבדק אצל רופא מומחה כדי לשלול מחלות רקע אחרות.

כיצד מטפלים בריפלוקס?

ההמלצות הנפוצות בנוגע לריפלוקס בקרב תינוקות נוגעות לתנוחת ההאכלה ולתדירותה, כמו גם לשינוי המרקמים במזון כשלא מדובר על חלב אם. בהרבה מקרים הורים מדווחים כי ההמלצות הללו עוזרות, אך לא במאה אחוז. לכן אם עדיין ניכר כי התינוק סובל, מומלץ להיעזר בשירותיה של  נטורופתית מוסמכת שתעניק טיפול וייעוץ מקיפים יותר – למשל שינוי הרגלי התזונה של התינוק, טיפול בצמחי מרפא או בשמנים, וטיפולים משלימים נוספים בעת הצורך.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

בטיחות בעבודה
אנשי מקצוע

איפה לרכוש בגדי עבודה

כשאנחנו רוצים לרכוש בגדים, בין אם מדובר בבגדי ערב או בגדים רגילים ליום-יום, אין לנו שוב בעיה למצוא מגוון רחב של מקומות, חנויות ואתרי אינטרנט,

קרא עוד »