איך ברקוד עובד?

בכל מוצר שתראו, לא משנה אם מדובר באריזה של ביסלי, בשקית חלב, בפריט לבוש או בסיר לחץ, בכל אחד מהם מופיע הסימון הזה. פסים שחורים בכל מיני עוביים ומתחתם מספרים שונים, הסימון הזה מכונה בעגה הבינלאומית "ברקוד".

כל מוצר בעולם מסומן על ידי הברקוד ולכל אחד מהם רצף קווים שונה וקוד מספרי אחר. סימון זה מהווה סימן היכר לכל מוצר וניתן לסרוק אותו באמצעות סורק ברקודים לקופה רושמת  או למחשב שקיים בבית העסק על מנת לרשום אותו כאשר הוא נמצא במלאי וגם כאשר הוא נמכר.

מהו הברקוד?

הברקוד הוא למעשה מעין קוד קווים אשר נקרא על ידי סורק אופטי. הסורק מאיר את הקוד וממיר את האור שמוחזר ממנו למספרים או לאותיות ומעביר אותם למחשב. קוד הקווים פותח בשנת 1971 על ידי חברת IBM, כאשר המטרה שלהם הייתה לאפשר קריאה יעילה ומהירה של תוויות על גבי מוצרים שונים.

כיום קיימים כבר גם ברקודים משוכללים יותר שהם דו ממדיים ונראים כמו תשבץ קטן בצבעי שחור ולבן. הם מיועדים להצפין כמות גדולה יותר של מידע בשטח כה קטן, אך מנגד הוא דורש גם סורק רגיש ומדויק ואף יקר יותר.

מהם המספרים שמופיעים מתחת לקוד הקווים?

מתחת לקוד הקווים מופיע גם רצף מספרים אשר אינו זהה ממוצר אחד למשנהו. מספרים אלו מיועדים בעיקר לספק מידע על המדינה ממנה מגיע המוצר, מיהו היצרן שייצר אותה וכמובן רצף מספרים לזיהוי המוצר וספרת ביקורת.

מוצרים שיוצרו באמריקה מסומנים בקוד בעל 12 ספרות לעומת מוצרים אירופאיים שמסומנים בקוד בעל 13 ספרות. על כן, כאשר קוד אמריקאי נקרא בשיטה האירופאית יתווסף לו 0 בתחילתו כספרה ראשונה

כללים בינלאומיים לברקוד

על מנת שכל הסורקים יצליחו לקרוא את כל הברקודים, נקבעו כללים בינלאומיים עבור כתיבת ברקוד:

  • רוחב של כל קו לא יעלה על 330 מיקרומטר.
  • גובה הקווים לא יפחת מ – 25.9 מילימטר.
  • בשני צידי הברקוד יש להשאיר שטח נקי של כ-3 מילימטר (שזה פי 9 מרוחב קו בסיסי).

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

ציפוי שיניים
אנשי מקצוע

ציפוי שיניים

אידיאל היופי מתקשר למראה החיצוני המטופח של כל גבר ואישה, ולכן ניתן לומר כי הצורך להיראות יפים ומושכים יותר קיים לא רק במראה הגוף אלא

קרא עוד »
שירותי גרר
אנשי מקצוע

שירותי גרר בחולון

זקוקים לשירות גרירת רכבים בחולון? כשאתם תקועים יש לכם על מי לסמוך כי בעצם אף אחד לא צופה את זה ואף אחד לא רוצה להיות

קרא עוד »