חתימה אלקטרונית

חתימה אלקטרונית

השימוש באינטרנט ככלי להעברת מסרים יעיל מאוד ותורם רבות לאנשים פרטיים, לעסקים, למוסדות, לארגונים ועוד. ברשת מועברים מסמכים שונים שחלקם הינו בעל חשיבות רבה. מדובר על מסמכים משפטיים, חוזים, חשבוניות מס הסכמים ועוד. חלק מהמסמכים אמורים להיות חתומים על ידי שולחיהם על מנת שייכנסו לתוקף משפטי, חוקי, חוזי ויוצא בזה. הדבר נעשה באמצעות חתימה אלקטרונית מאושרת או בשמה האחר חתימה דיגיטלית. הדבר דומה ומקביל  לחתימה ידנית שנעשית על מסמכים מנייר.

אימות ובטיחות

כאשר מבצעים חתימה על מסמך משפטי חשוב או אחר מנייר נעשית החתימה מול נוטריון המאשר שהחתימה אכן בוצעה על ידי אדם שהזדהה לפניו עם תעודת זהות. הוא הדין לגבי חתימה על הסכמים בו שני הצדדים חותמים במקביל, בבנק, או בכל מקום בו עושים חוזה מול נציג החברה. במקרים כאלו יש אימות ברור של החותם. במקרים של חתימה אלקטרונית האימות נעשה באמצעות שני מפתחות ציבורי ופרטי. שניהם צריכים להתאים אחד לשני  מפתח ציבורי נגיש לכל ומפתח פרטי השייך בלעדית למשתמש.

חתימה אלקטרונית מאובטחת ומאושרת

שיטת ההצפנה הנהוגה במפתחות הציבוריים והפרטיים מבוססת על אלגוריתמים מורכבים. יש קושי רב לזייף חתימה אלקטרונית בשל המורכבות שלה בניגוד לחתימה ידנית. מבחינים בחתימה אלקטרונית מאובטחת וחתימה אלקטרונית מאושרת. הראשונה היא חתימה ייחודית לחותם מאפשרת זיהויו ומאפשרת לזהות שינוי שבוצע במסמך לאחר חתימתו. ניתן לרוכשה באינטרנט או לייצר אותה בכוחות עצמיים. חתימה מאושרת היא חתימה שמונפקת על ידי שני גורמים שהוסמכו לכך על ידי מדינת ישראל. היא למעשה כרטיס דיגיטלי חכם שכולל תעודת זהות, שם מדויק מספר טלפון ועוד. לכן, היא הרבה יותר אמינה.  

יעילות בעבודה

חתימה אלקטרונית נדרשת על שורה של מסמכים ביניהם חשבוניות מס, קבלות, חשבוניות זיכוי ועוד. שימוש במסמכים דיגיטליים מייעל מאוד את העבודה בכל בית עסק, חוסך זמן יקר, כוח אדם הוצאות כספיות ועוד. שני גופים שמסכימים לעבוד במקביל בשיטות דיגיטליות יפיקו תועלת משותפת יקרה. על מנת להבטיח קשר בטוח, וכן, לקיים את הוראות החוק והרשויות השונות יש צורך להשתמש, בין היתר, בחתימה אלקטרונית. מומלץ לרכוש שירות בחברות מקצועיות הנותנות תמיכה לאורך זמן.

 

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם