במה שונה הענישה על נהיגה בשכרות לנהג חדש ולנהג ותיק

אחת הטענות הרווחת היא, כשאדם הוא בעל ניסיון הרי שהוא אמור להיות הרבה יותר מודע לחוק ועל כן, אם הוא עובר עליו, הוא לא מקבל הזדמנות שנייה, לעומת זאת אם מדובר באדם חסר ניסיון, אז לא פעם הוא יקבל הזדמנות שנייה להוכיח את עצמו.

נהיגה בשכרות

זה לא כך כשמדובר בנהיגה ובפרט כשמדובר בנהיגה בשכרות. נהגים צעירים צפויים לענישה הרבה יותר קשה מאשר נהגים ותיקים. אומנם בשני המקרים, הנהגים עלולים להיענש בחומרה, שכן נהיגה בשכרות מסכנת גם אותם, וגם הולכי רגל ונהגים אחרים, אך בית המשפט והמערכת בכלל מקבלים את העובדה שנהג חדש הוא הרבה יותר פזיז וחסר ניסיון, לכן עליו להיענש בחומרה רבה יותר, גם בשביל להרתיע אותו שלא לעלות על הכביש שיכור ממילא, וכן לצורך הרתעה עתידית, שכן אם פעם אחת הוא ייענש, סביר להניח שהוא יחשוב פעם שנייה, אם הוא יעלה על הכביש כשהוא שיכור.

צריך לומר, בגישה זו באה לידי ביטוי התפיסה שנהג ותיק יש לו ניסיון רב וייתכן וגם אם יעלה על הרכב כשהוא שיכור, הוא ידע כיצד להתנהל ברמה בסיסית, יתרה מזו, נהג ותיק הוא בדרך כלל אדם הרבה יותר מבוגר, לכן גם האלכוהול ישפיע עליו אחרת, ייתכן מאוד שהוא גם יהיה הרבה פחות פזיז במחשבה שמותר לו לעלות על הרכב כשהוא שתוי.

לעומת זאת, נהג צעיר לא יודע כיצד לנהוג כשהוא שתוי, אין לו את הכלים והידע להבין מה עליו לעשות, וייתכן מאוד שההשפעה של האלכוהול על הגוף שלו תהיה הרסנית הרבה יותר מאשר על בן אדם מבוגר. לכן הוא יקבל עונש חמור יותר. זו גם הסיבה שנהג ותיק יכול לצרוך, על פי חוק, 50 מיליגרם אלכוהול ב-100 מיליגרם דם, לעומת נהג חדש או נהג מתחת לגיל 24, אשר מותר לו לצרוך עד 10 מיליגרם בלבד ב-100 מילימטר דם.

מה הענישה כלפי נהגים חדשים

נהג חדש יקבל פסילה של שנתיים, הוא יידרש לעבור תיאוריה וטסט בסיום תקופה זו, וכן הוא יידרש לעבור בדיקות במכון הרפואי מטעם משרד התחבורה. במידה ותהיה עבירה חוזרת, הרי שרישיונו עלול להישלל לארבע שנים נוספות, לפחות.

 

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

חברת הדברה
אנשי מקצוע
daniel

איך לבחור חברת הדברה לבית

כדי לבחור את חברה ההדברה הטובה ביותר באזור מגוריכם, ישנם כמה אפשרויות העומדות בפניכם. על כך ועוד, נביא במאמר זה ונספר לכם כיצד תוכלו לגרום

קרא עוד »