בחירת שיפוצניקים: עשה ואל תעשה

בבואנו לרכוש מכשירים כלשהם, לרוב אנו מבצעים מגוון השוואות מחירים ומקבלים המלצות מאינספור גורמים.

עם זאת, כאשר הדבר נוגע לשיפוץ דירת המגורים או הבית שלנו, לעיתים קרובות אנו נוטים לבחור את השיפוצניקים או הקבלן באופן חובבני למדיי, עניין שעלול להותיר אותנו עם תוצאות עגומות. בעבר דיברנו על שיפוץ משרדים להעלאת ערך הנכס, במאמר הנוכחי נדבר באופן כללי על בחירת בעלי מקצוע וכיצד לעשות זאת נכון.

חשוב להבין כי בדיוק כמו שאנו רוכשים כל שירות או מוצר אחר, כך יש לתת את הדעת גם על השיפוצניקים אותם אנו בוחרים לצורך ביצוע עבודות שיפוץ בביתנו, שכן לרוב, מדובר בתהליך יקר וארוך, שבסופו – כדאי שנהיה מרוצים. הרי לפניכם כמה כללי "עשה" ו"אל תעשה" בכל הנוגע לבחירת שיפוצניקים. אם למשל בוחרים בעל מקצוע בתחום הבניה, יש לתת את הדעת על מגוון סוגיות.

עשה

קיימים מספר דברים חשובים עליהם כדאי להקפיד:

  • בקרו בדירה במהלך השיפוץ – אנשים רבים משפצים את ביתם או דירתם לפני שהם נכנסים לתוכו, או לחילופין, עוזבים את מקום המגורים במהלך השיפוץ. חשוב להבין כי גם אם אינכם מעוניינים לגור בבית במהלך השיפוץ, חשוב מאוד לבקר בו לעיתים תכופות על מנת לוודא שהעבודה מתבצעת כהלכה ולשביעות רצונכם.
  • לקוחות\המלצות באינטרנט – בטרם הזמנת עבודת השיפוץ, חשוב לאתר לקוחות קודמים של אותו קבלן, או לחילופין לחפש עליו המלצות באינטרנט. באופן זה, תוכלו להתרשם מעבודתו של הקבלן וממידת מקצועיותו.
  • דברו על התקציב מראש – חשוב מאוד לסכם מול בעל המקצוע את התקציב לשיפוץ הבית. מומלץ מאוד לנסח איזשהו כתב כמויות מול הקבלן, וזאת על מנת לעגן ביניכם בהסכם את הסכומים אותם אתם מעוניינים להוציא. בכתב זה חשוב גם לציין כמה זמן ייקח השיפוץ, מה יהיו שלביו, מה החומרים הדרושים לצורך השיפוץ וכדומה. מדובר במעין הסכם שיגן עליכם במידה ודברים לא יתנהלו כפי שרציתם.

אל תעשה

ישנם כמה דברים אותם חשוב להקפיד לא לעשות:

  • תשלום מראש – לעולם אל תשלמו מראש על כל עבודת השיפוץ. ניתן לחלק את התשלום עבור העבודה לשיפוצניק באופן בו הוא יקבל חצי בהתחלה וחצי בסוף, או בכל דרך אחרת העולה על דעתכם, אך בכל מקרה, רצוי שלא לתת את כל הכסף מראש, ולהיזהר מקבלן הדורש מכם לעשות כן.
  • הזול עולה ביוקר – לעיתים, מחירים זולים מדיי עלולים לעלות לנו ביוקר בהמשך. מסיבה זו, אין להתפשר על האופציה הזולה ביותר, הן מבחינת החומרים והן מבחינת השיפוצניקים עצמם.
  • שכירת אדם מבלי לבדוק את הכשרתו – אין לשכור איש מקצוע מבלי לבדוק את הכשרתו תחילה. חשוב מאוד לוודא כי לקבלן אותו אתם שוכרים ישנו רישיון מתאים, וכמו כן גם תעודות ביטוח לאנשים העובדים עמו או תחתיו.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם