מהם שירותיו של טוען רבני?

הסמכות המשפטית בבתי הדין הרבניים

בתי הדין הרבניים משמשים את האוכלוסייה היהודית הכללית, הן החילונית והן הדתית, כמקום היחיד בו ניתן לקבל גט. נושא הגירושין הוא נושא כאוב ומסובך עבור משפחות רבות ובפרט עבור משפחות בהן נושא הגט אינו פתור. במקרים רבים, רק אחד מבני הזוג רוצה להתגרש וכך נקלעים לסכסוכים משפטיים והלכתיים סבוכים מאוד שמצריכים את דעתו וייצוגו של איש מקצוע. כאן באים לידי ביטוי הטוענים הרבניים, שתפקידם בבית הדין הרבני הוא כתפקיד עורך הדין בבית הדין האזרחי – לייצג את האנשים המעורבים בפרשת הדין. כאשר בני הזוג מתקשים לייצג את עצמם, בעקבות האמוציות הרבות העולות מתוקף המעמד, טוען רבני יכול לשמש כדמות מקצועית מייצגת.

תפקידיו ושירותיו של הטוען הרבני

Business Team. People shake hands communicating with each other
Business Team. People shake hands communicating with each other

לטוען הרבני יש מספר שירותים ותפקידים חשובים:

  • ייעוץ באשר לנושא הגט – הטוען הרבני משמש אמנם כדמות מייצגת, אך כפי שרופא הוא דמות שיכולה לייעץ בתחום הרפואה ולא רק לטפל, כך גם הטוען הרבני. מתוקף תפקידו והיכרותו הרבה עם עולם ההלכה, הטוען הרבני יכול לייעץ למתגרשים באשר לאפשרויות שניצבות בפניהם מבחינת הדין ההלכתי ולא רק בהכרח לייצג אותם בפועל.
  • ייצוג בבית הדין הרבני – בהלכה היהודית ישנה העדפה לכך שאנשים הנשפטים בכל דין שהוא ייצגו את עצמם, אך יש לכך סייגים עבור מקרים בהם הם מתקשים לעשות כן. זהו בדיוק המקרה פעמים רבות בדיני גירושין, בהם הכעסים כל כך משמעותיים עד כדי כך שאינם מאפשרים לבני הזוג לבטא את עצמם כראוי. הטוען הרבני בא בדיוק כדי לפתור את הבעיה הזאת, שכן הוא יכול לייצג בצורה אובייקטיבית מול הרבנים בבית הדין.
  • סיוע בגישור בין בני הזוג – לא תמיד מתקבלות הבקשות לגט בבתי הדין הרבניים ובמקרים כאלו טוען רבני בעל מומחיות בגישור יכול מאוד לסייע לבני הזוג. טוענים רבניים רבים הם בעלי הכשרה מיוחדת בגישור כך שהם מאפשרים לבני הזוג לשקם את חייהם הזוגיים, תוך הסתמכות על ההלכה היהודית שמציעה פתרונות רבים ויעילים בתחום הגישור.

הכשרתו של טוען רבני וההבדל בינו לבין עורך דין לענייני משפחה

טוענים רבניים אינם עורכי דין, אך יש להם הבנה טובה בהרבה מעורכי הדין לגבי דיני המשפחה ביהדות, שהם אלו שמכריעים בבית הדין הרבני. הטוענים עוברים הכשרה הכוללת לימודי ישיבה במשך ארבע שנים ועוד הכשרה אקדמית ספציפית במוסדות נבחרים לטוענים רבניים. רבים שואלים את עצמם – למה כדאי לקחת טוען רבני ולא עורך דין לענייני משפחה? התשובה היא שמדובר בשני בעלי מקצוע עם התמחויות שונות מאוד שכל אחת בעלת משמעות רבה. הטוען הרבני יהיה אחראי על קידום הגט עצמו, בעוד עורך הדין אחראי על כל מה שמסביב, כמו מזונות, הסכמי ממון וכדומה. אם כן, הטוען הרבני הוא בהחלט דמות משמעותית בתהליך הגירושין.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם