מפעל מאושר – מה זה אומר בעצם?

הרבה פעמים אנחנו תוהים למה יש צורך ברגולציה, תקנים ותקנות. לא מעט אנשים, בין אם מסיבות אידיאולוגיות, כלכליות ובין אם מחוסר הבנה של הנושא לעומק, סבורים שכל הנושא הזה הוא מטרד כלכלי ובירוקרטי שנועד רק להקשות על בעלי עסקים ויזמים.

מפעל מאושר

גם אם יש בכך משהו נכון ובמקרים מסוימים אי אפשר לומר שלא, אזי שיש משמעות לרגולציה, לתקנים ולתקנות השונות שמוטלות על כל מפעל ועל כל נכס. לא לחינם המדינה והרשויות מחייבת אותם להיות "מאושרים", ולא במובן של אושר כמובן, אלא במובן של אישור.

הרעיון של מפעל מאושר הוא מאוד פשוט, מדובר על מפעל שקיבל את כל האישורים לעבוד. בין אם מדובר באישורים שמאפשרים לו לפעול בתחום העיסוק שלו ובין אם הכוונה למפעל שהמבנה שלו מאושר לשימוש, כך שהוא יכול להכיל עובדים וגם ניתן לעבוד בו. האישורים ניתנים על ידי המדינה והרשויות המותאמות, כל אחת מעניקה את האישור בתחום שלה. אלה יכולים להיות אישורים בתחום של בטיחות, בטיחות אש, איכות סביבה, בריאות ותברואה ועוד.

מדוע יש צורך באישורים כאלה? ההסבר הוא מאוד פשוט. ברגע שיש הליך מסודר של רגולציה ותקנות, אנחנו משיגים בכך שלוש דברים. ראשית, אנחנו משיגים אישור שהמפעל נבדק על ידי כל הגורמים המתאימים, כל אחד סיפק אישור, והכל מסודר, מתועד וברור. אנחנו יודעים שהמפעל מפוקח ויש מי שבדק ובודק אותו.

שנית, אנחנו מונעים אופציה שגורמים לא מורשים יעסקו בתחום ואם הם כן יעסקו, הרי שהם ייענשו. אנחנו לא רוצים ליצור מצב שכל אחד יפתח מפעל בצורה חופשית ויסכן בכך את עצמו, את עובדיו ואת הסביבה. רק מי שעומד בכל התקנות יכול לעשות זאת.

שלישית, יש לנו אופציה לפתח כלים להשוואות, מדדי איכות, ויתרה מזו, אנחנו יכולים דרך אותן תקנות ורגולציה לפתח סדרי עבודה נכונים. אנחנו לא יוצרים מצב בו כאוטי אלא יוצרים סדרי עבודה נכונים עם רף מסוים ואחידות לכל התחום. כך יוצרים סטנדרט, וככל שהתקנות יותר מחמירות והגורמים השונים עומדים בהן, אז הסטנדרט יותר גבוה.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם