אימון כוח ואימון אירובי, מה קודם למה?

 

אימון כוח או אימון אירובי או אולי השילוב ביניהם? ואם כן, אז מה קודם למה? אין ספק כי שני סוגי האימונים הללו חשובים, כל אחד בדרכו. שניהם הכרחיים לבניית תכנית מקיפה וכל אחד מהם עובד על דברים אחרים בגופנו. התשובה הנכונה ביותר תהיה לשלב בין שניהם, אך לא באותו היום. העדיפות היא לפצל בין שני האימונים, כאשר בכל פעם מתמקדים במשהו אחר. ובכל זאת, למרבית המתאמנים לא מדובר בשיטה הנוחה ביותר, ולכן אם נאלצנו לשלב את שני האימונים באותו היום, יש חשיבות לשאלה: מה קודם למה?plank-1327256__340[1]

אך השאלה הראשונה שצריכה להישאל היא השאלה: לאיזו מטרה? אם ברצוננו לשפר יכולות אירוביות, בזה אנו נתחיל. אימון כוח יעייף את השרירים שלנו ולכן נשמור אותו לסוף. לעומת זאת, אם המטרה שלנו היא העלאת מסת שריר, נתחיל דווקא באימון כוח. אימון אירובי שמתבצע לפני אימון הכוח מפריע למספר מערכות החשובות באימון כוח, ביניהן: מדלדל את מאגר הגליקוגן, פוגע ביכולת המערכת העצבית, גורם לעלייה ברמת הורמונים ומעלה את הריכוז של חומצת החלב. במקרה כזה בו אנו רוצים להעלות מסת שריר נתחיל כאמור עם אימון הכוח ולאחריו נבצע את אימון האירובי, אך לא מומלץ לבצע אימון עצים, וממילא לא זוהי מטרתנו. במידה ומטרתנו היא שריפת שומן וירידה במשקל, נתחיל גם אז באימון כוח ולאחריו נבצע אימון אירובי.

לאלו הסובלים מלחץ דם גבוה, מומלץ להתחיל בפעילות אירובית שתרחיב את כלי הדם ותפחית את הלחץ. לאחר מכן ניתן לפנות לאימון כוח. לאלו הסובלים מרמת סוכר גבוהה וחולי סכרת מומלץ להתחיל באימון כוח, אבל החשיבות הגדולה היא דווקא כן לשלב בין שני האימונים. כאשר אין מטרה מוגדרת באימון, מומלץ לגוון ולשנות את סדר האימון על בסיס יומי או שבועי.

בתכנית משולבת אנו משפרים מספר רכיבי כושר בו זמנית ויש לה יתרונות כמו גם חסרונות, אך היא צריכה להיות מותאמת למתאמן ולרוב היא תעשה על ידי מאמן כושר אישי. אימון משולב נעשה כ-4 פעמים בשבוע, אך לא בימים רציפים. על שני סוגי האימון להיות מופרדים ביניהם ועלינו לנוח כ-10 דקות לפני שאנו ממשיכים לאימון הבא.

לסיכום, לפני שאנו בוחרים כיצד לבצע את האימון שלנו ובמה להתחיל, אנו צריכים להגדיר לעצמנו את המטרה. כאשר המטרה תהיה פעילות אירובית, נתחיל בה, ואילו כאשר המטרה היא העלאת מסת שריר, נתחיל בו. על מנת שנוכל למקסם את התוצאות שלנו חשוב מאוד להגדיר תחילה את מטרתנו ולאחר מכן לשלב את שני סוגי האימונים, כאשר העדיפות היא בימים שונים. במידה ואין אפשרות כזאת, נשלב את שני האימונים בפעם אחת.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

מחסן גינה
הכל
daniel

זיפות גגות במרכז 

אתם שמים לב שמים חודרים אל הדירה שלכם דרך הגג? נדמה לכם שאולי מדובר על בעיית רטיבות או שצריך לבצע איטום שוב? אם כך, כדאי

קרא עוד »