נעלי בטיחות בעבודה דיגיטליות

נעלי בטיחות בעבודה

בעידן של תקשורת דיגיטאלית מידית וזמינה, אינטרנט וסלולר, החיבור שלנו למידע ונתונים הוא ברור ומתבקש. זו המציאות החדשה, מרבית אלה שגדלו על אינטרנט ואימצו טלפונים סלולרים חכמים, מצפים לזרם קבוע ושוטף של עדכונים ונתונים, מהמוצרים והשירותים בהם הם עושים שימוש יומי. הקונספט והמגמה הגוברת של תרבות ה"אינטרנט של דברים", או ה"אינטרנט של חפצים" (IoT), משקפת את היכולת להעביר ולקבל נתונים, מידית ובזמן אמת, באמצעות מכשירים והתקנים חכמים המשתמשים בתקשורת ומשולבים באביזרים לבישים, כולל התרעות, אינה פוסחת גם על עולם העבודה. ארגון העבודה וניהול עובדים, בשטח, מהמשרד, או מהבית, משתנה דינאמית ומטמיע את הטכנולוגיות והיכולות החדשות כמעט מידית. ארגון עדכני ונכון של העבודה מחייב את קיומו של ממשק בטיחותי, דינאמי בזמן אמת, בין העובד לבין טכנולוגיות בטיחות עדכניות. ציוד בטיחות אישי החל מביגוד "חכם" ועד נעלי בטיחות בעבודה דיגיטליות חשובים לשמירת בריאותו ובטיחותו של עובד.

 

ציוד הבטיחות האישי בעידן החדש צריך להיות גם "חכם", ועם זאת, ולא פחות, להיות אופנתי, מסוגנן וארגונומי (נוח לשימוש) כדי שהעובד ירצה ללבוש אותו ואף יקפיד על כך מרצונו. מוצרי הבטיחות של העידן החדש צריכים לתת מענה יעיל וכלכלי למגוון מצבים ואפשריות, עבודה עצמאית, בקבוצות, סביבות עבודה מגוונות וייחודיות ועד לצרכי תקשורת בין אישית באוכלוסיית עובדים רב לשונית. הצורך לתקשר בין עובדים בצוותים במצבים ובהזדמנויות שונות גם באמצעות ציוד בטיחות לביש וחכם, כמו לדוגמה, משקפי מגן שבאמצעותם ניתן להזין נתונים למרכזי תקשורת, ביגוד המנטר קצב לב, הזעה וטמפרטורת גוף, או, נעלי בטיחות בעבודה ה"קוראות" את הטמפרטורה של כפות רגלי העובד ומחממות או מקררות אותן בהתאם לצורך. אולי, נעלי בטיחות בעבודה המודדות את טמפרטורת הקרקע, חומציות, או מתריעות בפני מכשולים מסוכנים, וגם ציוד שמודיע לעובד אם נלבש באופן לא נכון, או על תוקף, ותוכנות המנטרות תפוקה ובטיחות.

תמוה ככל שיהיה היבט נוסף של תכנון וייצור ציוד בטיחות "חכם" בעידן החדש הוא היבט האופנתי והסגנון של ציוד הבטיחות. עד לא מזמן לא היה מראה ציוד המגן האישי בעל חשיבות לעובד, או למנהל. נעלי בטיחות בעבודה, לדוגמה, עמדו בדרישות הלקוח כל עוד הן עמדו בדרישות הבטיחות (עמידות וקשיחות, מניעת החלקה, הגנה מעצם נופל, הגנה מעצמים חדים ועוד). לא עוד. כיום ישנה משמעות גדולה לסגנון והמראה האופנתי של ציוד הבטיחות ולעובדים ציפיות גבוהות יותר ביחס לנראות הייצוגית שלהם בזמן לבישת ציוד מגן אישי וללא פשרות עם יעילות הציוד ואיכותו. עובדים מצפים מציוד הבטיחות האישי להתאים לטעם האישי והאופנתי שלהם, גם כאשר מדובר על ציוד להגנת הגוף (לבוש), הרגליים הראש והעיניים. לבוש בטיחות, וגם נעלי בטיחות בעבודה בעלי מראה עדכני ואופנתי מגבירים את הרצון והנכונות של העובדים להשתמש בציוד ולהרגיש תחושה של סיפוק. הסגנון האישי יבוא לביטוי בצבע, צורה, או גזרה. מראה טוב ונוחות הציוד יעודדו את העובד להשתמש בו ויקלו על המעסיק בהתמודדות עם ציות להוראות בטיחות. לדוגמה, נעלי בטיחות בעבודה, מלבד העמידה בדרישות הבטיחות והתקינה, המהוות קריטריון ראשוני לבחירה, בתכנון המוצר הבטיחותי ובכדי שיהיה איכותי, נוח לשימוש ואופנתי, מתייחסים גם  למשקל המוצר, אחיזה ברגל ויציבות, קלות נעילה וחליצה, רצועות זוהרות, צבע, עמידות וקשיחות, מחיר. נעליים במשקל קל יותר, נעלי בטיחות במראה של נעלי ספורט, רוכסן, רצועות קשירה, או שרוכים, משפיעים על קלות נעילה וחליצה ומהווים שיקול בבחירה ורכישה.

לסיכומו, ציוד בטיחותי אישי, "חכם" המשלב טכנולוגיות בריאותיות ובטיחותיות, מראה אופנתי, נוחות וקלות השימוש, מבטיחים את רצון העובד להקפיד על שימוש תמידי של ציוד בטיחות אישי בעבודה.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

בטיחות בעבודה
אנשי מקצוע

איפה לרכוש בגדי עבודה

כשאנחנו רוצים לרכוש בגדים, בין אם מדובר בבגדי ערב או בגדים רגילים ליום-יום, אין לנו שוב בעיה למצוא מגוון רחב של מקומות, חנויות ואתרי אינטרנט,

קרא עוד »