מיגון מבנים

מבני מגורים מכילים חדר מוגן, ממ"ד, או מקלט. בבניינים משותפים יש בדרך כלל מקלט משותף לכל הדיירים ובמקרה של אזעקה יורדים כל הדיירים מדירותיהם למקלט. בבניינים רבים שנבנו בשנים האחרונות או שופצו הוספו חדרי ממ"ד או הוסב אחד החדרים לחדר מוגן אבל יש מבנים ציבוריים שיש צורך לעשות בהם מיגון מבנים כגון בתי חולים, מוסדות חינוך במקומות בהם מתקיימים מתקפות מעבר לגבול. מיגון פנימי הוא אישי וכל אחד יכול לעשות בביתו כרצונו. להפוך חדר לממ"ד אינו מצריך באישורים של הרשויות. התוצאה היא שהחדר נראה בדיוק כפי שהיה בטרם מוגן.

מיגון מבנים

איזה מבנים דורשים מיגון

בעת מלחמה אחד המבנים הפעילים ביותר הוא חדר המיון של בתי חולים באזור הלחימה בעיקר אבל גם במרחק אליו יכולים להגיע פגזי האויב. רוב בתי החולים אינם ממוגנים. למרות שבשנים האחרונות יש בתי חולים שחדרי הניתוח וחדרי המיון בעת חירום יורדים אל מתחת לפני הקרקע ולשם מביאים את הפצועים והנפגעים הזקוקים לטיפולים של הרופאים.

לאור יכולות הלחימה המשתכללים של המדינות הרוצות בהשמדת ישראל מרבים מוסדות ציבוריים גם במרכז הארץ למגן את המבנים שלהם אבל אין דרישה מוחלטת של כוחות הביטחון והממשלה בישראל לעשות זאת. מי שיכול לעמוד בעלויות עושה זאת על חשבונו. מרבית המוסדות הציבוריים במרכז ובוודאי שבדרום ובצפון ממגני חלונות למניעת פיזור זכוכיות במקרה שהבניין יפגע ולכל היותר הוקצה חדר ומוגן כדי להבטיח את האנשים הנמצאים בתוך המבנה אבל המבנה כולו אינו מוגן והוא יכול להיפגע ולהתמוטט במקרה של מתקפה.

על פי קריאת פיקוד העורף לקבלנים שיבצעו מיגון מבנים ולאחר ניסוי הוחלט שהשיטה הטובה ביותר היא ציפוי הקירות בפלטות פלדה. הניסוי הוכיח שטיל מסוג סקאד הצליח לפגוע בבניין הקירות קרסו אבל קירות הפלדה נשארו עומדים והם לא ניזוקו. המסקנה של פיקוד העורף שבמקרה שהניסוי היה מקרה אמתי אנשים שהיו בתוך החדר לא היו נפגעים.

מיגון מבנים

האם זה יקר?

כן בהחלט, זה לא זול, אבל חשוב. בגלל שמיגון מבנים הוא עניין כספי גבוה ביותר בוחרים הפרנסים שלא למגן בתי ספר ובשעות לחימה הילדים אינם מגיעים ללימודים והם שוהים כל הזמן בביתם בעיקר בתוך הממ"ד.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם