מוצרי בטיחות בעבודה וחשיפה לחלקיקי ננו-טכנולוגיה

בטיחות בעבודה

ממצאים ממחקרים שפורסמו, מעידים על כך ששפופרות ננו, דהיינו, חלקיקים מהונדסים בתחום הגודל הננומטרי, המשמשות בתעשיית הננו-טכנולוגיה, גורמות לנזק גופני בעכברים, הדומה לזה הנגרם מחשיפה לאסבסט. גילוי זה חשוב וחיוני לצורך שיפור ההגנה וגם לשיפור מוצרי בטיחות בעבודה של העובדים העוסקים בכל תחומי הננו-טכנולוגיה.

ננו חלקיקים, בנויים מאטומי פחמן בסידור מרחבי המעניקים לו צורה של שפופרת. השפופרת היא מבוך פולימרי מוליך חשמל המנצל כל טכנולוגיה זמינה לזרימת אלקטרונים. ננו חלקיקים אלה, מאופיינים בחוזק משיכה גדול, גדול אף מפלדה, ויכולים לשמש כסיבים בעלי מוליכות גבוהה, שטח פנים גדול ותכונות אלקטרוניות מיוחדות. שפופרות ננו יכולות להיות מורכבות מחומרים שונים. ניתן להשתמש ברכיבי ננו כאלה בהרכבי פולימרים, מיסוך אלקטרומגנטי, פליטת שדה אלקטרונים למסכים שטוחים, קבלי על, סוללות, אחסון מימן, מוצרי ספורט ויישומים שימושיים ונפוצים אחרים.

במחקרים שפורסמו הוזרקו תמיסות המכילות שפופרות ננו לעכברים בכדי ליצור חשיפה ישירה של הקרום העוטף את הריאה (מזותליום). המחקר כלל גם קבוצות בקורת של עכברים, וביניהם, קבוצה שקבלה תרחיף של סיבי אסבסט, הידוע כגורם לסרטן קטלני בקרום הריאה, קבוצה שהוזרק לה חומר פחמני בלתי סיבי וקבוצה שהוזרק לה חומר שלא הכיל תרחיף של שפופרות ננו. לאחר ההזרקה, ובמהלך של עד 25 שבועות אחריה, פיתחו העכברים שהוזרקו עם חלקיקי ננו ואסבסט נגעים ממאירים התואמים למסלול התפתחות של סרטן המזותליומה. מכאן, הגיעו החוקרים למסקנה, שלאורך שנים עלולה התגובה הנוצרת מחלקיקי ננו להוביל גם להתפתחות של סרטן המזותליומה. קבוצות הביקורת שקבלו תרחיפים של חומר פחמני, או ללא חלקיקי ננו לא פיתחו את התגובה האמורה. מסקנה זו, מהווה נורית אזהרה חמורה המחייבת לבדוק את מידת הבטיחות והעמידות של מוצרי בטיחות בעבודה הנמצאים בשימוש כל העוסקים והנוגעים ברכיבי ננו בכדי להבטיח את בריאותם ובטיחותם.

ביחד עם פרסום הממצאים התפרסמה גם בקורת לגבי התובנות והמסקנות שעלו מהמחקר, הבולטת ביניהן הייתה, שכמויות החומר שהוזרקו לעכברים אינן ריאליות ביחס לכמויות שעלולות להגיע לעובד בעת חשיפה אפשרית לחלקיקי ננו, וכן, לעובדה שסביר יותר להניח שהחשיפה תהיה באמצעות נשימה בעוד שבמחקר התגלתה התגובה לאחר הזרקה. ברור כי דרוש מחקר נוסף לצורך הוכחה אם תגובה דומה מתרחשת לאחר נשימת החלקיקים.

מבצעי המחקר משוכנעים כי הראיות שהוצגו לכך שיש סיכון לסרטן מבוססות דיין בכדי להצדיק מעקב רצוף ובדיקות נוספות. בנוסף, מעלים החוקרים את הצורך במתן הדרכה, בצורה יזומה וממסדית, לעובדים העלולים להיחשף, וכן, להוסיף תוויות אזהרה והוראות שימוש, למוצרים, עבור העובדים והצרכנים שעלולים להיחשף במהלך השימוש לחלקיקי הננו. גם בחינה מחודשת של כללי הבטיחות, תקנים והנחיות לגבי צורת העבודה, מפרט מוצרי בטיחות בעבודה והתאמתם לממצאים דורשים התייחסות מקצועית.

ממצאים אלה מתפרסמים בתקופה משמעותית מאד במדע הננוטכנולוגיה. עם ההתפתחות המהירה בתחומי ויישומי הננוטכנולוגיה והמשאבים הכספיים המשמעותיים המוקצים למחקר, פיתוח ויישום בתחום, מודגשת החיוניות בקביעת מדיניות הגנה, דרכים ונקיטת אמצעים להבטחת שלומו של העובד מחשיפה לחומרי ננוטכנולוגיה  ומסיכוניהם הפוטנציאליים לבריאות באמצעות חקיקה, תקנות, הדרכות, התאמת מוצרי בטיחות בעבודה, מחקרים ומעקבים תכופים.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

הובלות קטנות בגבעתיים
אנשי מקצוע

הובלות קטנות בגבעתיים

גרים בגבעתיים ורוצים לעבור בתוך העיר או מחוצה לה? במאמר זה, ננסה להבין כמה דברים חשובים על מציאת הובלה מתאימה וכיצד תוכלו למצוא את המוביל

קרא עוד »