מוצרי בטיחות בעבודה – פוליסת הבטיחות של העובדים

מוצרי בטיחות בעבודה

בעבודות רבות בשטח, בחקלאות, בבניין, ובתעשייה בענפים השונים, רמת הסיכון לעובדים גבוהה, ההבדל בין חיים ומוות תלוי רבות במידת ההקפדה על נהלי הבטיחות ואיכות מוצרי בטיחות בעבודה הנמצאים בשימוש.

אין ספק שכל עובד בעל תפקיד בתחומים ובענפים הנמצאים בסיכון, חשוף יותר לסכנה של תאונות עבודה בכלל, וסכנות עבודה קטלניות בפרט.

מדוחות רשמיים בתחום עולה, לדוגמה, כי בשנת 2008 ממוצע ההרוגים מתאונות עבודה בישראל עמד על 55 נפגעים ואילו בשנת 2016 הממוצע גדל ל 60.6 נפגעים.

תאונות העבודה הנפוצות ביותר מתרחשות בתחומים כמו: תעשיה, בנייה, שירותי תעשייה, חקלאות ועוד תחומים נוספים.

בדיקות וסטטיסטיקות בתחום מעלות נתונים שונים לגבי גורמי המוות בתאונות בענף התעשייה, שהעיקריות בהן, נפילה מגובה, נפילת עצם, או מכה מעצם, התחשמלות, תאונות כלי רכב, תאונות וכשלים טכניים והתמוטטות וקריסה.

כל המחקרים והדוחות, מראים גם כי היה ניתן למנוע חלק משמעותי מהתאונות, ולמזער את הנזקים ואת מקרי המוות כתוצאה מהן, על ידי שימוש מורחב של מוצרי בטיחות בעבודה, נוהלי עבודה, הדרכות והכשרות עובדים ואכיפה קפדנית של כולם.

עוד עולה מתוך הנתונים הנבדקים כי במסגרת השוואה שנעשתה בין ישראל ובין מדינות האיחוד האירופי, בישראל נהרגים בממוצע 13.2 אנשים בענף הבניה ואילו במדינות האחרות האחוז נמוך פי כמה. ניתן לייחס זאת במידה רבה להיעדר אכיפה קפדנית של השימוש במגוון מוצרי בטיחות בעבודה חיוניים כמו, קסדה, נעלי עבודה, כפפות עבודה, רתמות, חבלי אבטחה ומשקפי מגן.

עם זאת, בהשוואה שנערכה באופן כללי, ללא חלוקה לענפי תעשייה שונים, ישראל דווקא נמצאת בתחתית הרשימה עם 1.51 לעומת, פורטוגל, לדוגמה, שבה מספר ההורגים עומד על 3.611.

המחקרים והסקרים השונים בתחום הבטיחות נערכים מידי שנה גם בכדי שיהיו בידינו הנתונים החשובים הללו, וגם בכדי להבין האם ניתן להגביר את המודעות לנושא ולהקטין בדרכים שונות את הנפגעים.

חדשות לבקרים אנו נחשפים בחדשות וברוצי התקשורת השונים לתאונות עבודה מחרידות עם נפגעים והרוגים, פועלים ועוברי אורח תמימים, כתוצאה מקריסה של בניינים, או מנופים, שריפות במפעלים שיש בהם גם נזק סביבתי ועקיף, דליפה של חומרים מסוכנים ונפילה של עובדים ממקומות גבוהים. כמעט בכל המקרים האלה נגלה פרצות שונות בנוהלי הבטיחות, רשלנות מקצועית ורשלנות בכל הקשור ליישום תקנות הבטיחות ובשימוש של מוצרי בטיחות בעבודה.

חשוב ביותר להגביר את המודעות לנושאים הללו אצל העובדים ולדאוג לכך שכולם יעבדו בצורה מקצועית ובטיחותית, הן באמצעות הכשרות והסמכות, תמריצים על מניעת תאונות, ו/או אכיפה קפדנית עם סנקציות, ובנוסף, עם ביטוחים מתאימים.

נכון שלא נוכל להעלים לחלוטין את כל תאונות העבודה, ולרבות אלה שמסתיימות במוות, אך על ידי מודעות ובעזרת מוצרי בטיחות בעבודה מתאימים, הכשרה, חינוך ואכיפה, נוכל להקטין את מספרן ואת הנזק הנגרם בהן.

לכן חשוב להתייחס לדוחות שיוצאים בכל שנה, להסיק מהן את המסקנות המתבקשות ולפעול בהתאם.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest
אריאל יוספי

אריאל יוספי

כלכליסט במקצועו, חובב ספרות ישראלית ועוזר לאנשים לנהל את כספם בצורה טובה יותר.

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם

ציפוי שיניים
אנשי מקצוע

ציפוי שיניים

אידיאל היופי מתקשר למראה החיצוני המטופח של כל גבר ואישה, ולכן ניתן לומר כי הצורך להיראות יפים ומושכים יותר קיים לא רק במראה הגוף אלא

קרא עוד »
שירותי גרר
אנשי מקצוע

שירותי גרר בחולון

זקוקים לשירות גרירת רכבים בחולון? כשאתם תקועים יש לכם על מי לסמוך כי בעצם אף אחד לא צופה את זה ואף אחד לא רוצה להיות

קרא עוד »