כמה דברים שחשוב לדעת בנושא הוצאת דיבה

בעידן האינטרנט בו אנו חיים, הנושא של הוצאת דיבה הפך להיות נושא הרבה יותר רחב, ובעל השלכות הרבה יותר חמורות מאי פעם. אם בעבר הוצאת דיבה הייתה בעיקר בין חברים ובסביבה הקרובה, והנזק שלה היה מוגבל יחסית, בעידן בו אנו חיים היום האינטרנט יכול לגרום להפצה הרבה יותר רחבה של הדברים האמורים, ולגרום לנזק אשר יימשך במשך שנים רבות, ולא יעלם אפילו לא לעולם.

לכן היום הרבה יותר אנשים מודעים לאיסור הוצאת דיבה, והרבה יותר אנשים אשר נפגעו כתוצאה מפרסומים שליליים נגדם, פונים להליכים משפטיים בכדי למצות את הדין עם האשמים ולנצל את כל הזכויות המגיעות להם בהתאם לחוק.

ההגדרה של הוצאת דיבה

הוצאת דיבה משמעותה הפרה של זכותו של אדם לשמירה על כבודו ועל שמו הטוב, ובנוסף, היא יכולה להיחשב בתור עוולה נזיקית מתוך חוק לשון הרע. פרסום של כתבה, מאמר, פוסט או התבטאות בכל צורה כנגד אדם מסוים באופן שלילי ושקרי, נחשב כהוצאת דיבה. גם במקרים בהם הפרסום הינו נכון, אך חלקית, קיימת לאדם הנפגע זכות לתבוע את המפרסם.

חשוב מאוד לקחת בחשבון כי חובת ההוכחה היא על התובע. אם אתם עומדים להגיש תביעה על הוצאת דיבה עליכם לקחת בחשבון כי אתם חייבים להוכיח כי האדם אותו אתם תובעים הוא זה שהוציא דיבתכם, ובעיקר כאשר מדובר בפרסומים באינטרנט במקומות אנונימיים יחסית, חובת ההוכחה יכולה להיות בעייתית וקשה.

פיצויים בגין הוצאת דירה

ישנם שני סוגים של בקשות פיצויים בגין הוצאת דיבה:

  1. הגשת תביעה לפיצויים ללא הוכחת נזק, במקרים בהם התובע אינו יכול לקבוע את הנזק שנגרם לו בעקבות אותה הוצאת דיבה. במקרה זה בית המשפט דן בהשלכות העלולות להתרחש בעתיד ויכול לקבוע את סכום הפיצויים על פי שיקול דעתו.
  2. הגשת תביעה עם הוכחת נזק, בה בית המשפט יכול לפסוק פיצויים של עד 100,000 ₪ ובנוסף סעדים אחרים כמו צו איסור פרסום, פרסום תיקון של הפרסום והתנצלות ועוד דרישות נוספות אשר מקלות על הנפגע.
Updated: אפריל 25, 2018 — 9:01 pm

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Clearbox © 2016