חדר מוגן דירתי

חדר מוגן דירתי או בשמו המקובל יותר הממד נמצא כיום כמעט בכל בית. עד לפני קצת יותר מעשור לא כל הקבלנים היו בונים חדר מוגן דירתי בבניינים שהם הקימו. התקן לא חייב אותם לעשות זאת והם בחרו להשקיע בדברים אחרים בתוך הדירה. עלותו של חדר מוגן דירתי הוא גבוה. בשנים האחרונות בהן מתקיימים יותר ויותר מבצעים ביטחוניים עם שכנינו בדרום ובצפון הארץ חדר  מוגן דירתי הוא צורך ממשי.

חדר מוגן דירתי

חדר מוגן דירתי – במה הוא שונה מדרכי מיגון אחרות

חדר מוגן דירתי בשונה לחדרים אחרים בדירה מוגן בקירות בטון, חלון עם תריס ודלת מברזל. ברגע שסוגרים את החלון והדלת החדר אטום. עובי הקירות אינו מאפשר כניסת קליעים ונפצים של פגזים. לחדר מוגן דירתי צריכים להיות כל מרכיבי הביטחון של לממ"ד. הקירות עבים עשויים בטון, חלון ודלת מברזל. ככל חדר מוגן צריך להיות מיועד למצבי חירום בלבד אבל רוב בתי האב בארץ שיש להם חדר מוגן משתמשים בו כאחד החדרים האחרים.

ממי לבקש חדר מוגן דירתי

ישנם קבלני בנין המתמחים בבניית חדר מוגן דירתי. בכל התקשרות עם קבלן כלשהו צריך לוודא שהוא רשום בספר הקבלנים כקבלן מורשה וכן שיש לו אישור מכוחות הביטחון, פיקוד העורף  לבנות חדרים מוגנים שהוא עובד עם חומרים שיש להם תו תקן של מכון התקנים הישראלי.

מי צריך חדר מוגן דירתי

  • ביישובי עוטף עזה כל בנין חדש שנבנה חייב בחדר מוגן דירתי. הפעמים הרבות שמוכרז צבע אדום והצורך להיכנס למקום מוגן תוך שניות ספורות מחייב את החדר המוגן כדי שאליו יכנסו בני הבית. אם בעבר הרחוק נבנו מבנים באזור ללא חדר מוגן דירתי הרי שכל בנין שעובר שיפוץ נדרשים בעליו להוסיף חדר כזה.
  • המצב הביטחוני של ישראל בגבול הצפון נדרשו כל היישובים הגובלים עם לבנון וסוריה ידי פיקוד העורף להקצות חדר אחד מחדרי הבית לחדר מוגן דירתי זאת כחלק מהמוכנות לקראת מצב חירום, או לחלופין להוסיף חדר נוסף לבית שישמש כחדר מוגן. כל יישוב בחר לעשות חדר מוגן דירתי על פי יכולותיו הכלכליים.

כולנו מקווים שלא יהיה צורך בשימוש בחדרים מוגנים אבל אנחנו נדרשים להכינם לזמן חירום בדיוק כפי שאנחנו נדרשים לעשות עם מקלט.

אהבתם את המאמר?

Share on facebook
Share on Facebook
Share on twitter
Share on Twitter
Share on linkedin
Share on Linkdin
Share on pinterest
Share on Pinterest

השאירו תגובה

אולי יעניין אתכם